Rabiej wybrany do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Polska
Rabiej wybrany do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji
PAP/Leszek Szymański

Paweł Rabiej (Nowoczesna) został wybrany w czwartek krótko przed północą przez Sejm do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy. Oznacza to, że wkrótce komisja - już w pełnym składzie - będzie mogła podjąć prace. Za jego kandydaturą głosowało 375 posłów, 10 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.

25 maja Sejm wybrał siedmiu członków komisji weryfikacyjnej. Byli to kandydaci: PiS - komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta; PO - poseł Robert Kropiwnicki; Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński i PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

 

Potrzebnej większości nie uzyskał wtedy kandydat Nowoczesnej poseł Jerzy Meysztowicz. Sejmowa komisja ustawodawcza odmówiła mu pozytywnej rekomendacji, gdy okazało się, że członek rodziny posła ubiega się o zwrot nieruchomości w stolicy.

 

"Nie ma kolizji"


Procedurę wyboru na wakat w komisji zaczęto od nowa. We wtorek Rabiej uzyskał pozytywną opinię komisji ustawodawczej. - Mam wiedzę i doświadczenie wynikające z zarządzania dużymi projektami, m.in. z zakresu rynku nieruchomości, dotyczącymi chociażby rewitalizacji warszawskiej Pragi. Byłem tam społecznym doradcą. Zarządzałem też kwestiami majątkowymi w różnego rodzaju przedsięwzięciach - powiedział Rabiej.

 

Pytany o swą potencjalną kandydaturę na prezydenta Warszawy, odparł, że "nie ma kolizji pomiędzy byciem potencjalnym kandydatem na to stanowisko, a pracą w komisji".

 

Rabiej (rocznik 1971) jest dziennikarzem, członkiem zarządu Nowoczesnej. Skończył wydział filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; studiował też prawo. Zajmował się w Nowoczesnej m.in. sprawami związanymi z "dziką reprywatyzacją" w stolicy.

 

Komisja weryfikacyjna


29 maja wybrani członkowie komisji weryfikacyjnej postanowili, że harmonogram prac przyjmą po powołaniu ostatniego jej członka. Szef komisji Patryk Jaki zapowiedział wtedy, że wkrótce po powołaniu ostatniego członka komisja spotka się i zdecyduje, którymi sprawami się zajmie oraz jakich świadków i strony wezwie w ciągu następnych dwóch tygodni na rozprawę. Według nieoficjalnych informacji PAP, to posiedzenie komisji ma się odbyć w najbliższy poniedziałek.

 

Komisja weryfikacyjna, jako organ administracji, ma badać zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Może utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

 

Komisja może też stwierdzać wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała ona nieodwracalne skutki prawne. Wtedy może nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Można od tego odstąpić w zależności od "stopnia przyczynienia się przez osobę, na rzecz której decyzja reprywatyzacyjna została wydana, (...) do wydania tej decyzji".

 

Komisja może również wstrzymywać postępowania innych organów, np. sądów oraz wpisywać w księgach wieczystych ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu. Może też przyznawać od miasta Warszawy odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom, jeśli nieprawidłowości reprywatyzacyjne spowodowały pogorszenie ich sytuacji materialnej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie