Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w piątek, że mężczyźnie zarzucono też nielegalne posiadanie broni.

 

- Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS - powiedział PAP Żaryn.

 

- Posiadał również bez wymaganego zezwolenia karabinek automatyczny - dodał.

 

Zarzuty postawione przez prokuraturę obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r. - podał Żaryn. Mężczyźnie grozi za nie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności - podał rzecznik.

 

Mężczyzna przebywa w areszcie


Śledztwo zostało wszczęte na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 24 marca mężczyzna przebywa w areszcie, a kilka dni temu sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie - zaznaczył. Akt oskarżenia przygotował Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie - podkreślił rzecznik ministra.

 

Żaryn podał, że z informacji ABW wynikało, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i brać udział w wojnie w Syrii.


- Agencja na mocy Ustawy o działaniach antyterrorystycznych skierowała do prokuratury wniosek o wszczęcie śledztwa w tej sprawie i wystąpiła o zgodę na zatrzymanie mężczyzny. Pod koniec marca ABW dokonała zatrzymania i przeszukała zajmowane przez Kyuria A. pomieszczenia - przypomniał przebieg działań.

 

PAP