Trump zapowiada nominowanie Christophera Wraya na szefa FBI

Świat
Trump zapowiada nominowanie Christophera Wraya na szefa FBI
PAP/EPA/Olivier Douliery/POOL

Prezydent Donald Trump zapowiedział w środę na Twitterze, że nominuje Christophera Wraya na dyrektora Federalnego Biura Śledczego (FBI). Wray był w okresie prezydentury George'a W. Busha szefem wydziału kryminalnego w resorcie sprawiedliwości.

"Nominuję Christophera A. Wraya, człowieka o doskonałych kwalifikacjach, na nowego dyrektora FBI. Szczegóły później" - napisał Trump. Wray pracuje obecnie w prywatnej kancelarii prawnej.

 

 

9 maja dotychczasowy dyrektor FBI James Comey, który nadzorował śledztwo w sprawie domniemanych powiązań między władzami Rosji a członkami sztabu wyborczego Trumpa, został przez prezydenta zwolniony ze stanowiska.

 

Zeznania byłego szefa FBI ws. domniemanych kontaktów z Rosją

 

Comey ma w czwartek zeznawać przed senacką komisją wywiadu w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA w zeszłym roku oraz powiązań członków sztabu Trumpa z Rosjanami.

 

Ze szczególnym zainteresowaniem komentatorzy oczekują, czy były szef FBI potwierdzi przytaczane przez media doniesienia, że Trump próbował wywierać na niego naciski w związku ze śledztwem w sprawie roli Rosji.

 

Bezpośrednio po zwolnieniu Comeya prezydent Trump powiedział w wywiadzie, że sam zadecydował o dymisji szefa FBI, mając na uwadze nadzorowane przez niego śledztwo w sprawie kontaktów osób z jego otoczenia z przedstawicielami władz Rosji. Na kilka dni przed zwolnieniem go ze stanowiska Comey poprosił o przyznanie dodatkowych funduszy na przyspieszenie tego śledztwa.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze