CBA zatrzymało pięć osób ws. wyłudzeń pieniędzy na budowę m.in. siedziby straży pożarnej

Polska
CBA zatrzymało pięć osób ws. wyłudzeń pieniędzy na budowę m.in. siedziby straży pożarnej
CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w śledztwie dotyczącym wyłudzeń środków na budowę m.in. obiektów publicznych - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do śledztwa. Wobec zatrzymanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki dozoru.

Do tej sprawy w sprawie postawiono zarzuty 8 osobom, wobec których zastosowano poręczenia majątkowe. W weekend w kilku wątkach tej sprawy trwały czynności, dotyczące m.in. budowy nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.


Piotr Żak z katowickiego wydziału zamiejscowego departamentu przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, która nadzoruje śledztwo, powiedział, że w tym wątku trzem osobom przedstawiono zarzuty dotyczące poświadczania nieprawdy w dokumentach.

 

Chodzi o wyłudzenia z Banku Ochrony Środowiska

 

Cała sprawa dotyczy przestępstw w obrocie kredytowym - wyjaśnił Żak. Sprawa jest wielowątkowa, dotyczy nieprawidłowości przy wielu inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku. Są to budowy prowadzone m.in. ze środków publicznych i europejskich - powiedział.


Zaznaczył, że sprawy dotyczą lat 2014-2015 i pod nadzorem PK prowadzi je Centralne Biuro Antykorupcyjne.


Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura potwierdził, że w związku z tą sprawą doszło w weekend do pięciu zatrzymań dokonanych przez funkcjonariuszy z katowickiej delegatury CBA. Podał, że sprawa dotyczy podejrzenia korupcji w organach samorządowych na terenie dwóch województw - śląskiego i małopolskiego.

 

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa, chodzi możliwość wyłudzenia środków z Banku Ochrony Środowiska, który w jednym ze swoich programów kredytowych korzystał ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Oprócz budowy nowej komendy miejskiej straży pożarnej w Mysłowicach, sprawa dotyczy też m.in. budowy prywatnego budynku w Katowicach.

 

Siedziba straży za 17,5 mln zł


Nielegalny proceder miał polegać m.in. na sporządzeniu nierzetelnej dokumentacji księgowej oraz fotograficznej, by uzyskać kolejną transzę środków. W przypadku budynku straży powiązane ze sobą firmy miały przygotować projekt obiektu i warunki zamówienia, a po wyłonieniu w przetargu głównego wykonawcy ukrywać faktycznych dostawców materiałów lub wykonawców robót – również powiązane ze sobą firmy.

 

Koszt budowy siedziby straży miał wynieść 17,5 mln zł.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze