Koszty organizacji igrzysk Tokio 2020 wzrosły ponad dwukrotnie

Świat
Koszty organizacji igrzysk Tokio 2020 wzrosły ponad dwukrotnie
tokyo2020.jp

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku poinformowali oficjalnie, że koszty tej największej sportowej imprezy globu wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do tego, co zakładano w preliminarzu budżetu podanym we wniosku aplikacyjnym w 2013 r.

Wówczas było to 734 mld jenów (8,9 mld dol.), a obecnie, mimo iż komitet organizacyjny i rząd japoński szukają oszczędności, jest to 1,4 biliona jenów (17,1 mld dol.).

 

- Te liczby, które pojawiły się we wniosku aplikacyjnym były praktycznie fikcją - powiedział profesor Shinichi Ueyama z Keio University w Tokio, ekspert ds. finansów publicznych.

 

Wzrost kosztów organizacji IO w stosunku do pierwotnych założeń nie jest niczym nadzwyczajnym. W Londynie początkowo było to 6,5 mld dolarów, zaś realne wydatki sięgnęły 19 mld dol.

 

Wydatki podnoszą przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę sportową. Najdroższa będzie budowa Stadionu Olimpijskiego, głównej areny igrzysk. Powstaje on na miejscu poprzedniego obiektu z 1964 roku i będzie kosztować 149 miliardów jenów.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze