Szef KE: mamy problem z obecnym polskim rządem. Z nim musimy rozmawiać, ale to nie jedyny partner

Świat
Szef KE: mamy problem z obecnym polskim rządem. Z nim musimy rozmawiać, ale to nie jedyny partner
EPA/STEPHANIE LECOCQ

- Prowadzimy ciągłą rozmowę z polskim rządem. (...) KE nie prowadzi przecież wojny przeciwko Polsce. Mamy problem z obecnym polskim rządem. Z nim musimy rozmawiać, ale to nie jedyny partner do rozmów, jakiego mamy w Polsce - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapytany o Polskę m.in. w kontekście wdrożonej przez KE procedury ochrony praworządności.

- Poszerzamy ten dialog z Polską, jak to tylko możliwe i spotykamy się regularnie, publicznie i niepublicznie, z osobami odpowiedzialnymi - dodał Juncker.

 

Zapytany, czy dostrzega jakiś ruch, odmówił odpowiedzi; dodał, że "gdyby powiedział, że coś się rusza, natychmiast przestałoby się ruszać".

 

Juncker krytycznie wypowiedział się o niemieckim pomyśle uzależnienia wypłaty krajom UE funduszy strukturalnych od przestrzegania przez nie zasad praworządności. "Jestem zdania, że nie powinno się tego robić" - oświadczył i dodał, że Komisja Europejska dysponuje innymi sposobami, by zapewnić, że solidarność w UE nie działa tylko w jedną stronę.

 

We wtorek niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał, powołując się na dokument z ministerstwa gospodarki w Berlinie, że rząd Niemiec analizuje, czy Unia Europejska może uzależnić wypłaty funduszy strukturalnych od przestrzegania przez kraje członkowskie zasad praworządności.

 

PAP

 

 

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze