"Podważanie decyzji sądów to prosta droga do anarchii". W "Brutalnej Prawdzie" dyskusja o prezydenckim ułaskawieniu

Polska

- Prawo nie powinno służyć polityce, powinno służyć sprawiedliwości. Winny jest wtedy, kiedy jest wyrok prawomocny - powiedział mec. Jacek Dubois, sędzia Trybunału Stanu. Według sędziego Waldemara Żurka z KRS, organy władzy złamały fundamentalne zasady. - Musimy przywrócić ład konstytucyjny, co dzisiaj jest praktycznie niemożliwe - powiedział w programie "Brutalna Prawda. Durczok Ujawnia".

O stanowisku Sądu Najwyższego ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę rozmawiali goście programu "Brutalna Prawda. Durczok ujawnia".

 

"Weszliśmy w prawniczy absurd"

 

W samej decyzji prezydenta mecenas Jacek Dubois dostrzega prawniczy absurd.

 

- Prawo nie powinno służyć polityce, powinno służyć sprawiedliwości. Jeśli mówimy o tym co jest w internecie, to jest tam wypowiedź pana prezydenta z 2011 roku, gdzie mówi, że się ułaskawia osoby skazane. Kogo cytuje? Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Co to jest łaska? To puszczenie w niepamięć - stwierdził Dubois.

 

- I co mamy puścić w niepamięć, jeśli zainteresowani mówią: jesteśmy niewinni? To pozbawienie ich prawa do dowodzenia  niewinności. Weszliśmy w prawniczy absurd - powiedział gość Kamila Durczoka.

 

"Jest atak na instytucje"

 

Dubois przyznał, że "opadają mu ręce", kiedy słucha wypowiedzi rzeczniczki PiS Beaty Mazurek o interpretacji prawa. - Podważyliśmy TK, sądy, zaraz podważymy wybory. Praktyka pokazała, że Trybunał Stanu to organ niewydolny - ocenił.

 

-  W zasadniczych sporach nie ma problemu prawnego, ale pewna niewygoda osób, którym to się nie podoba, więc jest atak na instytucje. Dopóki jest władza, która ma legitymację, to ma prawo rządzić. Kiedy narusza prawo, to w pewnym momencie ktoś to oceni, będą to wyborcy - stwierdził mecenas.

 

"Organy władzy złamały fundamentalne zasady"

 

- Dla mnie nie ma wątpliwości, że czytając najnowsze opracowania każdy wskazuje jedno: domniemanie niewinności. Prezydent nie powinien go (Mariusza Kamińskiego - red.) ułaskawić - powiedział Waldemar Żurek.

 

Zaznaczył, że podważanie decyzji sądów to prosta droga do anarchii.

 

- Przy sprawie ułaskawienia można mówić, że to kwestia interpretacji prawnej, ale przy Trybunale Konstytucyjnym doszło do złamania konstytucji. Politycy chcą spowodować "mętną wodę", w której się łapie ryby. Organy władzy złamały fundamentalne zasady. Musimy przywrócić ład konstytucyjny, co dzisiaj jest praktycznie niemożliwe - podkreślił Żurek.

 

polsatnews.pl

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze