Polewają wodą stopnie przed kościołami. To akcja przeciw jedzeniu przy zabytkach we Florencji

Świat
Polewają wodą stopnie przed kościołami. To akcja przeciw jedzeniu przy zabytkach we Florencji
Pixabay/kirkandmimi

Ze zdumieniem i irytacją turyści we Florencji zareagowali na rozpoczętą w środę akcję polewania wodą stopni przed kościołami i zabytkami w ramach walki z urządzaniem pikników w tych miejscach. W ten sposób ludzi zniechęca się do siadania z prowiantem.

Operacja polewania schodów i chodników w historycznym centrum w porze obiadowej, zapowiedziana dzień wcześniej przez burmistrza Dario Nardellę, rozpoczęła się przed masowo odwiedzaną przez turystów bazyliką Santa Croce. Tłumy zwiedzających siadały tam zazwyczaj, by zjeść kawałek pizzy czy kanapkę.

 

W środę około godziny 13 pojawiła się tam ekipa sprzątająca i zaczęła polewać wodą stopnie przed świątynią oraz je czyścić. Strażnicy miejscy poprosili turystów, by wstali ze schodów. Niektórzy, jak podają lokalne media, reagowali ze zdziwieniem i irytacją.

 

Akcja będzie prowadzona codziennie

 

Obecny był także burmistrz, który obserwował początek akcji przeciwko "biwakom" przy zabytkach. Ma być ona prowadzona codziennie.

 

Kiedy umyte schody wyschły, niektórzy turyści próbowali ponownie na nich usiąść, ale nie pozwolili im na to funkcjonariusze straży miejskiej.

 

Dziennik "Il Messaggero" podał w środę, że również władze Rzymu przygotowują nowe rozporządzenie, w którym zabronione zostanie siadanie na brzegach dwudziestu historycznych fontann. Kara za złamanie zakazu ma wynieść do 160 euro.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze