Chiny wzywają Koreę Płn. do stworzenia warunków do rozmów

Świat
Chiny wzywają Koreę Płn. do stworzenia warunków do rozmów
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Po przeprowadzeniu w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Koreę Północną próby z rakietą krótkiego zasięgu Chiny wezwały Pjongjang do nienaruszania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz stworzenia warunków do powrotu do rozmów ws. zażegnania kryzysu.

"Obecnie sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest skomplikowana i newralgiczna; mamy nadzieję, że wszystkie związane ze sprawą strony zachowają spokój i powściągliwość oraz, że jak najszybciej załagodzą napiętą sytuację i przywrócą sprawę na właściwy tor dialogu pokojowego" - oświadczyło chińskie MSZ.

 

Władze ChRL potwierdziły, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zawierają "jasne reguły" na temat programu rakietowego Korei Północnej i wezwały Pjongjang, aby ich nie naruszały - podaje agencja Reutera.

 

Wcześniej wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow potępił najnowsze próby rakietowe Korei Płn. Zaapelował też do "partnerów, z którymi współpracujemy, o wykazanie się powściągliwością, także wobec aktywności wojskowej w tym regionie".

 

Pocisk miał spaść w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii

 

Kolejna próba rakietowa Korei Płn. spotkała się również z potępieniem ze strony Japonii, która twierdzi, że pocisk spadł w jej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Japońskim. Biały Dom oświadczył, że o próbie został poinformowany prezydent Donald Trump, a prezydent Korei Południowej Mun Dze In zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 

W nocy z niedzieli na poniedziałek (w poniedziałek rano czasu lokalnego) Pjongjang dokonał kolejnej w ostatnich tygodniach próby rakietowej. Zdaniem wywiadu południowokoreańskiego testowana była rakieta krótkiego zasięgu Scud, która została wystrzelona w kierunku wschodnim z rejonu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu Korei Płn., po czym przeleciała około 450 km i spadła do Morza Japońskiego. Informacje te potwierdziła armia USA.

 

Była to już trzecia próba rakietowa Korei Płn. w ciągu trzech tygodni; poprzednie dwa testowane pociski to rakiety średniego i dalekiego zasięgu. We wszystkich trzech przypadkach Pjongjang obwieścił sukces.

 

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe, mimo zakazujących tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która byłaby zdolna dosięgnąć terytorium USA i przenosić głowicę nuklearną.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze