Rozmowa w programie toczyła się wokół pytania o to, czy powinna zostać powołana komisja śledcza ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci na komisariacie we Wrocławiu Igora Stachowiaka. W związku z tą sprawą doszło do dymisji w dolnośląskiej policji. Odwołano m.in. komendanta wojewódzkiego i jego zastępcę.

 

Powinien podać się do dymisji

 

- Dymisje w policji są uzasadnione, tylko co najmniej rok spóźnione - stwierdziła Artur Zawisza. Jego zdaniem minister Jarosław Zieliński powinien podać się do dymisji. - Nawet, jeżeli nie ponosi bezpośrednio winy, to są to kanony tzw. odpowiedzialności politycznej. W takiej sytuacji - chciał nie chciał - podaje się do dymisji - powiedział Zawisza.

 

Dodał, że jest sceptyczny, co do postulatu powołania komisji śledczej. - Myślę, że działania prokuratury powinny być zdecydowane, konkretne i przynoszące rezultaty - ocenił.

 

"Przyszli zdemolować państwo"

 

Andrzej Rozenek także ocenił, że minister powinien odejść, ale - jego zdaniem - do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie. - Ta opcja polityczna się nie poczuwa do niczego. Oni przyszli zdemolować państwo, są najbardziej antypolskim rządem, jaki był kiedykolwiek - powiedział.

 

Ocenił, że polska policja powinna być lepiej opłacana i lepiej wyszkolona.

 

- Policja wymaga reformy, ale tej reformy nie zrobimy z politykami, którzy sami od siebie nie zaczną, nie zaczną szanować prawa - stwierdził.

 

Zdaniem Rozenka obecny rząd na pewno nie zreformuje policji. - To tak, jakby prosić pirata drogowego o to, żeby naprawił kodeks drogowy. Nie zrobią tego, bo oni są sami zepsuci i sami niszczą prawo, więc jak mają naprawić policję - powiedział.

 

Wyniki sondy

 

W sondzie programu "Tak czy Nie" na stronie głównej polsatnews.pl zadaliśmy pytanie: "czy okoliczności śmierci Igora Stachowiaka powinna zbadać komisja śledcza?".

 

Twierdzącej odpowiedzi udzieliło 63,3 proc. głosujących, na "nie" było 36,7 proc.

 

Wszystkie odcinki programu "Tak czy Nie" dostępne są tutaj.

 

polsatnews.pl