Zieliński: rezerwa na klęski żywiołowe jest za mała

Polska
Zieliński: rezerwa na klęski żywiołowe jest za mała
pixabay.com/public domain

Niecały 1 mld zł wynosi w 2017 r. rezerwa celowa w budżecie państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Ta rezerwa jest za mała, znaczną jej część pochłaniają wielkie projekty inwestycyjne - powiedział w czwartek posłom wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Odpowiadając w Sejmie na jedno z pytań w sprawach bieżących, wiceminister poinformował, że rezerwa na 2017 r. wynosi 1 mld zł. Zastrzegł przy tym, że Minister rolnictwa wystąpił o przesunięcie 80 mln zł na inny cel - zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt - afrykańskiego pomoru świń (ASF) i ptasiej grypy; decyzja jeszcze nie zapadła.

 

Jak tłumaczył Zieliński, rezerwa celowa w budżecie państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych ma trzy główne cele: inwestycje w infrastrukturę przeciwpowodziową, odbudowę zniszczonych obiektów przeciwpowodziowych i komunalnych oraz pomoc bezpośrednią dla osób dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.

 

Największa zaplanowana na 2017 r. kwota - 323 mln zł - jest przeznaczona na Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry, który ma poprawić bezpieczeństwo ponad 2,5 mln osób. Natomiast prawie 239 mln zł ma zostać wydane na Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, który dotyczy ochrony 5 mln osób.

 

- Są potężne zaległości związane ze szkodami spowodowanymi przez żywioły - przyznał Zieliński. Poinformował, że w 2016 r. finansowano usuwanie skutków wydarzeń z 2009 r.

 

- Ta rezerwa jest za mała. Znaczną jej część pochłaniają wielkie projekty inwestycyjne ochrony przeciwpowodziowej. To w najbliższych latach będą projekty w dorzeczu Odry i Wisły, z udziałem środków Banku Światowego. Gdyby ta rezerwa w całości mogła być przeznaczona na infrastrukturę komunalną, oczywiście byłoby zupełnie inaczej - powiedział wiceminister.

 

W zeszłym roku - więcej niż w projekcie

 

W budżecie na 2016 r. wielkość rezerwy została określona również na 1 mld zł. Zieliński podkreślił, że było to więcej niż w projekcie budżetu przygotowanym przez poprzedni rząd, gdzie przewidywano 800 mln zł. Wiceminister poinformował także, że ostatecznie rezerwa została zmniejszona, bowiem niecałe 82 mln zł zostały przekazane Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zwalczanie skutków ASF.

 

Największą pozycją w 2016 r. była odbudowa infrastruktury komunalnej samorządów, na co przeznaczono 336 mln zł. Za te pieniądze odbudowano lub wyremontowano 303 mosty i przeprawy, 1145 km dróg, 12 obiektów i prawie 60 km sieci wodno-kanalizacyjnych oraz 19 innych obiektów komunalnych, np. szkół i przedszkoli.

 

Na inwestycję Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry wydano 307,5 mln zł. Te pieniądze zostały przeznaczone na zadania w ramach modernizacji wrocławskiego węzła wodnego i budowę zbiornika Racibórz.

 

Na odbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej przeznaczono prawie 111 mln zł. To pieniądze m.in. na odbudowę 65 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych o długości prawie 30 km, remonty oraz odbudowę 62 budowli piętrzących, regulacyjne i odwadniające. Inne wydatki z rezerwy w 2016 r. zostały przeznaczone na ochronę wąwozów lessowych, bezpośrednią pomoc dla poszkodowanych (w tym 3,5 mln zł na remonty budynków mieszkalnych), Projekt ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, doposażenie jednostek straży pożarnej i przeciwdziałanie osuwiskom i usuwanie ich skutków (45 mln zł).

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze