Stołeczny Ratusz wycofuje dotację na festiwal Komiksowa Warszawa. Kontrowersje wokół jednego z komiksów

Polska
Stołeczny Ratusz wycofuje dotację na festiwal Komiksowa Warszawa. Kontrowersje wokół jednego z komiksów
Siedziba stołecznego ratusza. Fot:Polsat News

Warszawski Ratusz wycofuje trzyletnie dofinansowanie na festiwal Komiksowa Warszawa. Podczas imprezy dostać można było komiks "Polska mistrzem Polski", który wywołał kontrowersje ze względu na zawarte w nim treści i wulgaryzmy.

"Oświadczamy, że nie znaliśmy wcześniej treści zawartych w komiksie +Polska mistrzem Polski+. Po zapoznaniu się z wydawnictwem jednoznacznie stwierdziliśmy, że nie akceptujemy jego treści. Z tego powodu zapadła decyzja o wstrzymaniu dotacji na projekt, którego częścią jest ten komiks" - napisano w oświadczeniu, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej warszawskiego Ratusza.

 

Kontrowersje wywołał m.in. rysunek, na którym grupa ogolonych na łyso mężczyzn w koszulkach z "kotwicą" - znakiem Polski Walczącej - wznosi toast "za poległych", a także wulgaryzmy, jakie pojawiają się w treści komiksu autorstwa Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego. Komiks można było otrzymać podczas Warszawskich Targów Książki i festiwalu Komiksowa Warszawa.

 

- Projekt, z którym zwrócił się do nas organizator dotyczy trzech lat, 2017, 2018 i 2019. I na te lata miał przyznaną dotację. Trzyletnie dofinansowanie - nie chodzi oczywiście o dofinansowanie samego komiksu, tylko całego festiwalu - wynosi 170 tys. zł - powiedziała PAP Agnieszka Kłąb, rzecznik prasowy Ratusza.

 

PAP

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze