"Najgorszy minister obrony po '89 roku". Siemoniak podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla Macierewicza

Polska

To obóz rządzący chciałby, żeby Antoni Macierewicz został odwołany, a wielu polityków opozycji życzyłoby sobie, żeby ktoś, kto dostarcza tylu skandali jak najdłużej pozostał ministrem obrony narodowej - powiedział w środę w Sejmie Tomasz Siemoniak (PO). Wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza złożyła PO. Rano sejmowa komisja zaopiniowała go negatywnie.

Poseł, który w imieniu klubu Platformy uzasadnia wniosek o odwołanie szefa MON Antoniego Macierewicza, ocenił, że jest to wniosek szczególny i "inny niż te, które są pewną rutyną wysokiej izby co jakiś czas niezależnie od tego, kto rządzi".

 

- Szczególny paradoks tego wniosku polega na tym, że to obóz rządzący chciałby, żeby Antoni Macierewicz został odwołany, a wielu polityków opozycji życzyłoby sobie, żeby ktoś taki, kto dostarcza tylu skandali i tylu kontrowersji jak najdłużej pozostał ministrem obrony narodowej. Pozostawanie Antoniego Macierewicza na tym stanowisku szkodzi bezpieczeństwu Polski - powiedział Siemoniak, który był poprzednikiem Macierewicza w MON.

 

"Odwołania chce 1/3 wyborców PiS"

 

Zauważył, że badania wskazują, że jedna trzecia wyborców PiS chciałby odejścia Macierewicza z rządu. - Ja się domyślam, kto jest tą trzecią częścią w pierwszej ławie rządowej, która by chciała jego odejścia - powiedział poseł PO. - Bardzo bym chciał przekonać jedną trzecią tej ławy do właśnie tej decyzji - dodał, wskazując na miejsca zajmowane w Sejmie przez klub PiS.

 

Przypomniał, że to drugi wniosek o odwołanie szefa MON w tej kadencji, poprzedni był rozpatrywany w lipcu 2016 r. - Pomyślmy, ile złych rzeczy, by się nie wydarzyło, gdyby wtedy się przychyliła do naszego wniosku - powiedział były szef MON.

 

Siemoniak nazwał swego następcę w MON najgorszym ministrem obrony po 1989 r. i najgorszym ministrem obecnego rządu. Zauważył, że Macierewicz jest na czele rankingów nieufności.

 

"Nagrody - znak firmowy Antoniego Macierewicza"

 

- Nie wiem, jak skomentować fakt, że pani premier w zeszłym roku dała najwyższą nagrodę - 33 tysiące złotych Antoniemu Macierewiczowi. Wydaje mi się, że wielu ministrów w pani rządzie bardziej by na takie nagrody zasługiwało, przykro mi, że pani taką decyzję podjęła - zwrócił się do premier Tomasz Siemoniak.

 

- Nagrody to też znak firmowy Antoniego Macierewicza. Zgadnijcie państwo, kiedy zostały wypłacone pierwsze nagrody przez ministra Macierewicza po objęciu obowiązków. Po dwunastu dniach już wypłacił nagrody, po 10 tysięcy złotych, podległemu szefom służb wojskowych, na początku grudnia 2015 roku. Tak się spieszyło do kasy, panie ministrze, tym ludziom? - pytał b. szef MON.

 

"Macierewicz demoluje armię"

 

- Z Antonim Macierewiczem jest problem taki, że wielu ludzi ma o nim zupełnie inne zdanie niż jest w rzeczywistości. To janusowe (dwuznaczne - red.) oblicze Antoniego Macierewicza zatruwa polską politykę od bardzo wielu lat. Najpoważniejszym grzechem Antoniego Macierewicza jest to, że wielu myśli, że on naprawia armię, poprawia cokolwiek, a tymczasem tę armię demoluje - mówił Siemoniak.

 

Jak podkreślił, obrona terytorialna, "ukochane dziecko Macierewicza", jest Polsce potrzebna, natomiast w obecnym wydaniu funkcjonuje kosztem armii zawodowej, pieniędzy na nią przeznaczanej i innych jednostek, z których przenoszeni są dowódcy i oficerowie po to tylko - jak mówił Siemoniak - by podtrzymać fikcję.

 

- W Wojsku Polskim w ostatnich miesiącach doszło do kwestii absolutnie bezprecedensowej. W jednym momencie odeszli ze swoich stanowisk: szef sztabu generalnego, dowódca generalny, dowódca operacyjny - ten skończył kadencję, ale mu jej nie przedłużono. Odszedł szef inspektoratu uzbrojenia, który odpowiada za modernizację polskiej armii - wymieniał b. szef MON.

 

- Nie było takiej sytuacji nigdy w Polsce, nie było takiej sytuacji w innym kraju, żeby w jednym momencie najwyżsi dowódcy odchodzili, nie widząc możliwości współpracy z Antonim Macierewiczem - podkreślił. W jego ocenie to jest też "efekt atmosfery w wojsku, upokarzania, łamania regulaminu i pragmatyki wojskowej, wzywania w nocy, poniżania, meldowania Bartłomiejowi Misiewiczowi i oddawania mu honorów - zaznaczył.

 

Raport WSI tłumaczony na rosyjski

 

Antoni Macierewicz to pierwszy polski szef MON od wielu lat, który do pory nie został zaproszony do Pentagonu - podkreślił były szef MON. Podawał też w wątpliwość antyrosyjskość ministra obrony narodowej.

 

- Wielu ludzi myśli, że Antoni Macierewicz jest przyjacielem Stanów Zjednoczonych i ma jakieś szczególne relacje z naszymi amerykańskimi sojusznikami. Otóż przypomnę Wysokiej Izbie - Antoni Macierewicz jest pierwszym polskim ministrem obrony od wielu, wielu lat, który do pory nie został zaproszony do Pentagonu - mówił Siemoniak, prezentując wniosek Platformy o odwołanie szefa MON.

 

Jak zauważył, od czasu objęcia urzędu Macierewicz dwa razy był w Waszyngtonie, ale nie spotkał się z nim żaden sekretarz obrony - ani obecny, ani poprzedni. - Trudno to uznać za przypadek - ocenił Siemoniak, b. szef MON, obecnie wiceprzewodniczący Platformy.

 

Przypomniał przy tym kontakty szefa MON z amerykańskim lobbystą Alfonse D'Amato, który - jak donosiła "Gazeta Wyborcza" - ma powiązania z kilkoma rodzinami mafijnymi w USA.

 

Wiceszef PO podawał też w wątpliwość tezę, że Macierewicz jest "jednym z najbardziej antyrosyjskich polskich polityków".

 

- Media donosiły bardzo obszernie o różnych relacjach Antoniego Macierewicza z osobami typu Robert Luśnia, Jacek Kotas, nazywany "rosyjskim łącznikiem", któremu to Służba Kontrwywiadu Wojskowego, kierowana przez Antoniego Macierewicza w 2007 r. wystawiła poświadczenie bezpieczeństwa - mówił Siemoniak.

 

Przypomniał też sprawę tłumaczenia raportu z likwidacji WSI na język rosyjski zanim został on opublikowany w Polsce.

 

Siemoniak zarzucił ponadto szefowi MON "szereg kłamstw", dotyczących m.in. rzekomej sprzedaży Rosji przez Egipt dwóch okrętów Mistral, zakupu śmigłowców Black Hawk, które miały przylecieć do Polski do końca zeszłego roku, oddawania hołdu przez żołnierzy jego byłemu, bliskiemu współpracownikowi Bartłomiejowi Misiewiczowi, a także rezygnacji Polski z udziału w Eurokorpusie.

 

Zarzuty dotyczące wyboru śmigłowców

 

PO zarzuca ministrowi m.in. "niszczenie potencjału osobowego Wojska Polskiego", z którego w ostatnich miesiącach odeszli m.in. szef Sztabu Generalnego powołany na nową kadencję przez prezydenta Andrzeja Dudę, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, szef Inspektoratu Uzbrojenia.

 

Platforma podnosi też sprawę Bartłomieja Misiewicza i innych osób zatrudnianych w MON, zahamowanie w modernizacji technicznej, m.in. przez brak wyboru śmigłowców i wielokrotnie zmieniane zapowiedzi ich zakupu, sposób wyboru średnich samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie i rozbudowę Wojsk Obrony Terytorialnej kosztem wojsk operacyjnych.

 

Bejda: "długo-PiS" to promocja partii

 

Poseł PSL Bejda powiedział, że jest mu przykro gdy patrzy na demontaż polskiej armii pod kierownictwem Macierewicza.

 

- Gdzie nie spojrzymy, tam katastrofa - mówił. Zdaniem Bejdy, zasługami, jakie ma Macierewicz, mógłby poszczycić się komik, artysta kabaretowy, ale nie poważny minister, poważnego resortu. - Miał kupić dla wojska drony, a teraz tylko plecie androny (...) pojawia się także pytanie, czy działania Macierewicza, to głupota, czy sabotaż - powiedział na koniec poseł PSL.

 

- Nikt nie ma wątpliwości, że Macierewicz nie powinien być ministrem obrony narodowej, ale jest. Dlaczego? Bo PiS patrzy na wszystko przez pryzmat swoich słupków wyborczych, kalkuluje ile głosów dają zwolennicy Macierewicza. Gdyby patrzyli przez pryzmat dobra Polski, Macierewicz mógłby co najwyżej być kapralem w oddziale obrony terytorialnej - z całym szacunkiem dla kaprali - ironizował poseł PSL.

 

Jak przypomniał, Macierewicz chciał zakupić tzw. długopisy taktyczne dla wojska za ponad 80 tysięcy zł (prasa informowała o takim przetargu; po ujawnieniu tych informacji MON przetarg anulował - red.). - Nie od dziś wiadomo bowiem, że długopis jest potężną bronią, a w rękach osoby nieodpowiedzialnej, może zrobić olbrzymie spustoszenie. Poza tym w nazwie tego przedmiotu - długopis mamy zbitkę liter "PiS", więc od razu tym jednym gadżetem minister załatwił też promocję własnej partii - mówił Bejda.

 

Poseł ironizował, że Macierewicz nie boi się też dobrych wzorów.

 

- Kaligula chciał swojego konia zrobić senatorem, a minister rozdawał na lewo i prawo złote ordery za zasługi dla obronności kraju, co bardziej zaufani pracownicy apteki dostali też limuzyny i koguta. Koń Kaliguli by się uśmiał - powiedział poseł PSL.

 

MON: za rządów PO-PSL odchodziło więcej oficerów

 

MON odpowiadał, że w niektórych latach rządów PO-PSL z wojska odchodziło więcej wysokich oficerów niż pod rządami PiS, a ostatnie odejścia miały różne przyczyny, np. koniec kadencji lub niepogodzenie z zapowiadanymi zmianami. Ministerstwo podkreśla, że były przewodniczący podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej Wacław Berczyński, wbrew temu, co sugeruje opozycja, nie miał żadnego wpływu na negocjacje offsetowe w sprawie śmigłowców dla wojska, ani żadnego wpływu na zakończenie postępowania.

 

Ministerstwo zapewnia też, że w sprawie samolotów dla VIP zostały dochowane wszelkie procedury. Zwraca też uwagę, że nastroje w wojsku skokowo się poprawiły się od jesieni 2015 do 2016 r.

 

Wniosek o odwołanie Macierewicza PO złożyła 21 kwietnia. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - musi się za nim opowiedzieć minimum 231 posłów. Platforma występowała już wcześniej o odwołanie Macierewicza - w lipcu 2016 r., tuż przed warszawskim szczytem NATO.

 

Dworczyk: puste, bezideowe podejście PO do państwa

 

- Wniosek PO jest dosyć specyficzny, jest on bowiem nie tylko dowodem na brak programu (Platformy), konstruktywnych pomysłów głównej partii opozycyjnej, ale przede wszystkim, to dowód bezideowego i pustego podejścia Platformy do spraw państwa - powiedział wiceszef MON, Michał Dworczyk, odpowiadając na zarzuty PO w czasie debaty.

 

- Po ośmiu latach zostawiacie armię w fatalnej kondycji, a dzisiaj chcecie odwołać ministra, który miał zasadniczy wpływ na zorganizowanie szczytu NATO w Warszawie - mówił.  

 

- Ministra, który miał zasadniczy wpływ na podjęcie decyzji o dyslokacji do Polski ponad 6 tys. sojuszniczych wojsk, pod kierownictwem którego zorganizowano największe po 1989 roku manewry Anakonda 2016, który reformuje polskie siły zbrojne i który opracował strategiczny przegląd obronny, dzięki któremu można prowadzić strategię czyniącą z Polski kraj bezpieczny i zdolny do obrony - powiedział poseł PiS.

 

Jak mówił, Macierewicz to dla wielu osób z jego pokolenia nie tylko minister obrony narodowej, lecz "autorytet ze względu na sposób służby dla Polski". - To jest człowiek, który był dziesiątki razy represjonowany przez komunistów, człowiek, który wiele miesięcy spędził w peerelowskich więzieniach, człowiek, którego córka była przechowywana przez znajomych i krewnych, kiedy w czasie stanu wojennego był internowany, podobnie jak jego żona - podkreślił Dworczyk.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie