24 maja 2015 roku przeprowadzona została druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda uzyskał 51,55 proc. głosów, pokonując tym samym dotychczasowego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

170 spotkań prezydenta z mieszkańcami w 47 powiatach - między innymi o tym Kancelaria Prezydenta RP przypomina w nagraniu z okazji drugiej rocznicy zwycięstwa wyborczego Andrzeja Dudy.

 

"Pomoc rodzinom była naszą wspólną ideą"


W środowym wywiadzie dla PAP prezydent mówił, co zalicza do swoich sukcesów w ciągu minionych dwóch lat.

 

- Realizację zobowiązań wyborczych. Przede wszystkim program 500+ i obniżenie wieku emerytalnego. To były dwa najważniejsze, filarowe elementy programu, z którym szedłem do wyborów. Zostały zrealizowane. Nie mogę oczywiście pominąć w tym miejscu wielkiej zasługi, jaką ma w tym rząd pani premier Beaty Szydło. To program rządowy realizowany przez panią minister Elżbietę Rafalską. Pomoc rodzinom była naszą wspólną ideą - powiedział Andrzej Duda.

 

 

Siedemdziesiąt rozmów z głowami państw


Kancelaria prezydenta zwróciła także uwagę w spocie na siedemdziesiąt rozmów z głowami państw i szefami rządów. W polityce zagranicznej podkreślana jest także inicjatywa Trójmorza, która dotyczy współpracy infrastrukturalnej państw regionu Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Istotnym momentem prezydentury Andrzeja Dudy był  - o czym jest mowa w spocie - szczyt NATO w Warszawie.

 

Przypomniano również, że podczas czterdziestu siedmiu wizyt zagranicznych prezydent wielokrotnie spotykał się z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Pomagał także Polakom mieszkającym na Wschodzie.

 

Pamięć historyczna


Na gruncie krajowym zwrócono uwagę na inicjatywę "Start-upy w Pałacu" wspierającą innowacyjne polskie firmy i na powołanie Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej w Kancelarii Prezydenta RP, dzięki któremu dokonano interwencji w 15 tys. spraw.

 

Do osiągnięć prezydentury Andrzeja Dudy zaliczono także dbanie o pamięć historyczną: odznaczenie Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf - bohatera II wojny światowej, powstańca warszawskiego, dowódcy słynnej obrony Pałacyku Michla, a także jego pośmiertny awans na stopień generała dywizji; upamiętnienie forsowania Odry przez 1. Armię WP, powstania warszawskiego, zbrodni wołyńskiej, czy otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.

 

PAP, wideo: prezydent.pl