Migracje międzynarodowe, rosjoznawstwo czy nauczanie maszynowe. UJ zamyka 27 kierunków i specjalności, otwiera 14

Polska
Migracje międzynarodowe, rosjoznawstwo czy nauczanie maszynowe. UJ zamyka 27 kierunków i specjalności, otwiera 14
pixabay.com/public domain

W roku akademickim 2017/18 Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zamknie 27 kierunków i specjalności, a otworzy 14 nowych - wynika z informacji podanych we wtorek przez uczelnię. - Co roku zamykamy pewne kierunki, by w ich miejsce utworzyć nowe - powiedział Tadeusz Dębowski z działu rekrutacji UJ.

Dębowski wyjaśnił także, że zamykane są przede wszystkim studia niestacjonarne. - Jeśli widzimy, że nie ma kandydatów, to zamykamy poszczególne kierunki. Nasze decyzje wynikają też z analiz rynku pracy - stwierdził.

 

Jak dodał, zmniejszająca się liczba kierunków i specjalności jest trendem utrzymującym się w Polsce od kilku lat. - Uniwersytet Jagielloński nie odczuwa niżu demograficznego na studiach stacjonarnych. Prestiż uczelni nieustannie przyciąga wielu kandydatów - podkreślił przedstawiciel działu rekrutacji UJ.

 

Niektóre kierunki po kilku latach bywają reaktywowane - tak jest w tym roku np. z dziennikarstwem II stopnia w trybie niestacjonarnym.

 

282 kierunki i specjalności

 

W nadchodzącym roku akademickim kandydaci na studiach I stopnia będą mieli do wyboru nowe kierunki i specjalności: Azja Centralna; Azja Południowo-Wschodnia; zarządzanie publiczne; rosjoznawstwo; European politics and society in a global context; studies in Central and Eastern Europe: histories, cultures and societies.

 

Wśród nowych studiów II stopnia są: sinologia, logopedia, retoryka stosowana, nauczanie maszynowe, migracje międzynarodowe, ochrona dóbr kultury, filologia angielska z językiem niemieckim.

 

Nowym kierunkiem, uruchamianym zarówno na studiach I jak i II stopnia, jest filologia ukraińska z językiem rosyjskim.

 

Wśród zamykanych studiów I stopnia są m.in. amerykanistyka, filologia w zakresie języka hiszpańskiego; na II stopniu nie będzie już m.in. zarządzania kulturą, zarządzenia mediami, pedagogiki resocjalizacyjnej. Wszystkie to studia niestacjonarne.

 

Łącznie w roku akademicki 2017/2018 studenci będą mogli na UJ studiować na 282 kierunkach i specjalnościach - to o kilkanaście mniej niż w tym roku akademickim.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze