Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Singapuru

Polska
Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Singapuru
PAP/Radek Pietruszka

Współpraca między Polską i Singapurem wymaga wzmocnienia; rozmawiałem m.in. o współpracy w zakresie rolnictwa, możliwości przesyłania owoców i przetworów mlecznych - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z prezydentem Singapuru.

Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam z małżonką w poniedziałek i wtorek przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. We wtorek przed południem spotkał się z marszałkiem Senatu.

 

Karczewski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że była to pierwsza wizyta prezydenta Singapuru w Polsce - bardzo interesująca i potrzebna.

 

- Współpraca między Polską i Singapurem na pewno wymaga wzmocnienia, jest to okno na Azję, trzeci kraj pod względem PKB na jedną osobę po Luksemburgu i Katarze. Także to państwo, które dynamicznie rozwija się i współpraca z tym państwem też pozwoli nam się szybciej rozwijać - powiedział Karczewski.

 

Możliwa współpraca w zakresie rolnictwa

 

- Podpisane są kontrakty, rozmawiałem również z ambasadorem; rozmawiałem o współpracy w zakresie rolnictwa, możliwości przesyłania owoców, mleka, przetworów mlecznych, ale również i drobiu - powiedział Karczewski.

 

Dodał, że prezydent Singapuru jest zainteresowany nie tylko współpracą gospodarczą, handlową, ale również naukową na poziomie współpracy między uczelniami, również medycznymi.

 

Głównym celem wizyty Tony'ego Tan Keng Yamy w Polsce była współpraca gospodarcza w zakresie badań, nowych technologii, energetyki.

 

W obecności prezydentów Polski i Singapuru w Pałacu Prezydenckim podpisano porozumienie o współpracy między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań, porozumienie o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Singapurską Federacją Biznesu oraz porozumienie o współpracy między PAIH a Międzynarodową Radą Przedsiębiorczości Singapuru.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze