Hiszpania: policja aresztowała potencjalnych zamachowców samobójców

Świat
Hiszpania: policja aresztowała potencjalnych zamachowców samobójców
Flickr.com/Nacho/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Policja zatrzymała we wtorek w Madrycie dwóch domniemanych dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim. Według hiszpańskich organów ścigania obaj mężczyźni to potencjalni zamachowcy samobójcy. Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii, aresztowani to obywatele Maroka. Mają po 43 i 22 lata.

Według śledczych obaj zatrzymani to terroryści gotowi do przeprowadzenia samobójczego ataku z jak największą liczbą ofiar. Od pewnego czasu werbowali oni na terenie Hiszpanii członków Państwa Islamskiego poprzez masowe rozpowszechnianie w internecie materiałów propagandowych.

 

- Obaj mężczyźni wchodzili w skład komórki terrorystycznej wyspecjalizowanej w promowaniu dżihadyzmu środkami elektronicznymi. Sami przeszli zaawansowany i niebezpieczny proces radykalizacji, stając się potencjalnymi terrorystami samobójcami - poinformował resort spraw wewnętrznych.

 

"Intensywny użytkownik" stron administrowanych przez IS

 

Ujawniono, że starszy z zatrzymanych był "intensywnym użytkownikiem" ponad stu stron internetowych administrowanych przez Państwo Islamskie.

 

Obaj zatrzymani w Madrycie byli od dłuższego czasu obserwowani przez hiszpańskie służby.

 

- Ich działanie było zbliżone do zachowania terrorystów, którzy przeprowadzili ataki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii oraz we Francji - poinformował resort spraw wewnętrznych.

 

Od czerwca 2015 r., kiedy w Hiszpanii wprowadzono czwarty, najwyższy stopień zagrożenia zamachami terrorystycznymi, na terenie tego kraju zatrzymano 164 dżihadystów. Łącznie od stycznia 2015 r. policja aresztowała w kraju 212 członków i sympatyków terrorystycznych organizacji islamskich.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze