Przedterminowe wybory w Olecku po naruszeniu przez burmistrza ustawy antykorupcyjnej

Polska
Przedterminowe wybory w Olecku po naruszeniu przez burmistrza ustawy antykorupcyjnej
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

W Olecku na Mazurach rozpoczęły się w niedzielę przedterminowe wybory burmistrza. O stanowisko walczy czterech kandydatów. Wybory ogłoszono po wygaśnięciu mandatu poprzedniego włodarza miasta, który naruszył ustawę antykorupcyjną.

Jak poinformowała przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Olecku Barbara Jankowska, głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem i bez żadnych zakłóceń.

 

Odbywa się ono w 23 obwodowych komisjach wyborczych. Lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godz. 7., będą czynne do godz. 21. Tylko w dwóch tzw. odrębnych obwodach, przeznaczonych dla pacjentów szpitala i zakładu opieki długoterminowej, głosować można od godz. 10. Do zakończenia głosowania w Olecku obowiązuje cisza wyborcza.

 

Uprawnionych do głosowania jest 17 095 osób. Oddający głos otrzymuje kartkę z nazwiskami kandydatów ułożonymi w kolejności alfabetycznej. Można zagłosować tylko na jednego z nich; aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy nazwisku kandydata.

 

Wygaszenie mandatu

 

W wyborach startują czterej kandydaci: Marcin Czekay (KWW Marcina Czekay), Grzegorz Kłoczko (KWW Dobro Wspólne), Krzysztof Marek Kosewski, (KWW Krzysztof Marek Kosewski) i Wacław Olszewski (KWW Wacława Olszewskiego).

 

Jeśli w niedzielę żaden z kandydatów nie otrzymałby ponad połowy wszystkich oddanych głosów, to za dwa tygodnie 4 czerwca odbyłaby się druga tura. Wzięliby w niej udział dwaj kandydaci z największą ilością głosów.

 

Przedterminowe wybory W Olecku zostały ogłoszone w związku z prawomocnym wygaszeniem mandatu dotychczasowego burmistrza Wacława Olszewskiego, który naruszył ustawowy zakaz łączenia tego stanowiska z funkcją prezesa w kole łowieckim "Sarna", prowadzącym działalność gospodarczą.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze