Areszt dla podejrzanego o zabójstwo Iwony Cygan

Polska
Areszt dla podejrzanego o zabójstwo Iwony Cygan

Krakowski sąd zdecydował w środę wieczorem o zastosowaniu aresztu tymczasowego do 9 sierpnia wobec Pawła K., podejrzanego o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem przed blisko 19 laty Iwony Cygan - poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Beata Górszczyk.

Paweł K. został 11 maja sprowadzony samolotem z Austrii do Polski na podstawie ekstradycji, na która zgodę wyraził austriacki sąd. Doprowadzony w środę do prokuratury usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

 

Według prokuratury, Paweł K. 13 i 14 sierpnia 1998 r., korzystając z pomocy dwóch osób, zadał w Szczucinie swojej ofierze liczne ciosy twardym narzędziem, a następnie wywiózł ją w okolice wałów przeciwpowodziowych w Łęce Szczucińskiej i - brutalnie krępując - doprowadził do śmierci. Ciało ofiary znalazł następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona.

 

Nie przyznał się do zarzutu

 

W środę podczas przesłuchania w prokuraturze Paweł K. nie przyznał się do zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy wyjaśnień, nie chciał także odpowiadać na pytania. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o dalsze stosowanie aresztu do 9 sierpnia.

 

- Za potrzebą dalszego stosowania aresztu przemawia przede wszystkim obawa matactwa procesowego oraz zagrożenie wysoką karą  - mówił prok. Piotr Krupiński, naczelnik Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

 

W środę wieczorem sąd uwzględnił wniosek prokuratury. Podczas posiedzenia aresztowego podejrzany również skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. - Sąd odroczył sporządzenie pisemnego uzasadnienia na siedem dni. Przesłankami przemawiającymi za stosowaniem aresztu była groźba wymierzenia surowej kary i uzasadniona obawa matactwa procesowego - powiedziała po posiedzeniu sędzia Górszczyk.

 

"Zmowa milczenia"

 

Początkowo śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Obecnie kontynuuje je zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

Po przełamaniu przez śledczych "zmowy milczenia", w grudniu ubr. w sprawie ustalono dziewięć podejrzanych osób. Oprócz Pawła K. zarzuty usłyszał także jego ojciec Józef K. Dotyczyły one pomocnictwa w zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem.

 

Aresztowani byli policjanci

 

Kolejni podejrzani to sześciu ówczesnych funkcjonariuszy policji. Zarzucono im nadużycie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub niedopełnienie obowiązków oraz poplecznictwo, czyli utrudnianie postępowania karnego - co skutkowało niewykryciem sprawcy zabójstwa i jego pomocników przez ponad 18 lat.

 

Wszyscy zostali aresztowani. Jeden z nich dobrowolnie poddał się karze i został skazany przez Sąd Rejonowy w Dąbrowie Tarnowskiej na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 3 tys. grzywny. Za swoją postawę uzyskał pisemny "akt przebaczenia" od rodziny ofiary.

 

Kolejną podejrzaną osobą jest ówczesna koleżanka Iwony Cygan, Renata G.-D., której zarzucono czterokrotne składanie fałszywych zeznań. Ona również trafiła do aresztu.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie