Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapewnił po wtorkowej debacie unijnych ministrów, że po tej dyskusji KE skoncentruje swoje wysiłki na tym, by wypracować rozwiązanie problemu dotyczącego Polski. - Wierzę, że można znaleźć rozwiązanie. Mam wrażenie, że polski rząd jest teraz otwarty na dialog w tej sprawie - oświadczył Timmermans, podkreślając, że wszyscy podczas wtorkowego posiedzenia zachęcali, by ożywić debatę.

 

- Polski rząd od momentu, kiedy pan Timmermans rozpoczął wobec nas dyskusję na temat praworządności okazywał dobrą wolę i pełną otwartość do prowadzenia dialogu. Jesteśmy rządem, który jest otwarty na dialog, robimy to, wysyłamy wszystkie informacje, udzielamy wszelkich informacji, których Komisja oczekuje - powiedziała premier, pytana o słowa Timmermansa.

 

Jak dodała wiceminister SZ Konrad Szymański udzielił we wtorek "pełnej informacji na temat tego, w jaki sposób te rozwiązania prawne są w Polsce wprowadzane, jakie są ich zakresy". - Bardzo często się one wzorowane na prawodawstwie stosowanym w innych krajach europejskich - dodała szefowa rządu.

 

Podkreśliła, że "polski rząd jest i będzie otwarty na dialog".

 

- Jesteśmy przygotowani do udzielania wszelkich informacji odpowiedzi. Jeżeli ktoś będzie nas o to pytał, będziemy to robili. Natomiast jesteśmy też zdeterminowani do tego, ażeby dobre zmiany, które wprowadzamy były wprowadzane zgodnie z naszym harmonogramem i planem działań - dodała Beata Szydło.

 

PAP