Mieszkańcy Nieporętu głosowali w referendum ws. metropolii warszawskiej. Ponad 96 proc. oddało głos na "NIE"

Polska

W referendum w Nieporęcie 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 proc., wskazało, że nie chce, by m.st. Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę. Przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 proc. Frekwencja wyniosła 39,5 proc. Aby referendum mogło być uznane za ważne, konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja.

Uczestnicy referendum odpowiadali na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?". Głosowanie trwało w niedzielę od godz. 7 do 21.

 

O wynikach referendum poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek zastępca przewodniczącego gminnej komisji ds. referendum w Nieporęcie, Marta Turska.

 

Jak przekazała, za tym, żeby m.st. Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę, oddano 170 głosów, czyli 3,91 proc. głosów ważnych.

 

Przeciwko takiemu scenariuszowi oddano 4 tys. 173 głosy, czyli 96,09 proc. głosów ważnych.

 

Przeciwko - także mieszkańcy Legionowa

 

W referendum oddano w sumie 4 tys. 343 głosy ważne.

 

W głosowaniu wzięło udział 4 tys. 401 osób, a uprawnionych było 11 tys. 142 osoby. Frekwencja wyniosła 39,49 proc.

 

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

 

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

 

Metropolia warszawska

 

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

 

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

 

W związku z decyzją PiS w ostatnim czasie kilka podwarszawskich gmin, m.in.: Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów w sprawie metropolii warszawskiej. Z decyzji o przeprowadzeniu referendum nie wycofały się, oprócz Nieporętu, m.in.: Pruszków i Podkowa Leśna.

 

PAP

mr/pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie