Nowy sezon i premiery w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Kultura

Teatr Wielki w Warszawie po raz drugi świętuje Europejskie Dni Opery. W sobotę odbywa się otwarty dla wszystkich Piknik. To też okazja do przedstawienia miłośnikom opery repertuaru na najbliższy sezon. - A ten zapowiada się niezwykle ciekawie. Będzie można zobaczyć prawie 170 oper i baletów z naciskiem na polskie - powiedział dyrektor Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski w Polsat News.

W nowym sezonie w roli reżysera zadebiutuje m.in. aktor Andrzej Chyra, który pokaże kultową "Carmen" w zupełnie nowej odsłonie.

 

Kilka dni temu Teatr Wielki otrzymał operowego oscara - International Opera Awards w kategorii "Dzieło odkryte na nowo". Uhonorowano go za "Goplanę" Władysława Żeleńskiego w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego.

 

Spektakl pod batutą Grzegorza Nowaka miał premierę na warszawskiej scenie 21 października, a wrócił na deski niemal po siedemdziesięcioletniej nieobecności.

 

International Opera Awards została powołana w 2012 roku przez miłośnika opery Harrego Hymana.

 

"Operowe Oscary" przyznawane są od 2013 roku w 16 kategoriach przez międzynarodowe jury składające się z dwudziestu jeden wybitnych krytyków muzycznych i mecenasów sztuki, wśród których: John Allison („Daily Telegraph"), Hugh Canning („Sunday Times"), Neil Fisher („The Times"), Francisco Jose Folch („El Mercurio"), Deborah Jones („The Australian"), Nicholas Payne (Director Opera Europa), Joanna C. Lee (Opera China), Christina Scheppelmann (Grand Teatre del Liceu).

 

Polsat News

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze