Rozporządzenie rządu dotyczące stref zostało w środę opublikowane na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej.

 

Prócz elektrowni jądrowych wskazano w nim także składowiska odpadów promieniotwórczych, miejsca przechowywania materiałów radioaktywnych oraz instalacje przyszłej pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow.

 

Od stycznia obowiązują nowe przepisy

 

Przepisy o wzmocnieniu ochrony antyterrorystycznej obiektów nuklearnych w Rosji weszły w życie w styczniu br. W roku 2015 informowano o projekcie przepisów i planach specjalnych stref bezpieczeństwa.

 

Projekt przewidywał wówczas wprowadzenie restrykcji dotyczących wjazdu do tych stref i przebywania w nich, ograniczeń w przestrzeni powietrznej, w prowadzeniu działalności gospodarczej i biznesowej, użytkowaniu zasobów naturalnych i nieruchomości.

 

"Pracują we wzmocnionym trybie bezpieczeństwa"

 

W listopadzie 2015 roku koncern Rosenergoatom, który zarządza rosyjskimi elektrowniami atomowymi, poinformował, że wszystkie siłownie zaczęły funkcjonować we wzmocnionym trybie bezpieczeństwa w związku z podnoszeniem w kraju poziomu bezpieczeństwa antyterrorystycznego.

 

Po raz ostatni informowano o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa na obiektach nuklearnych w Rosji w kwietniu, po zamachu bombowym w metrze w Petersburgu.

 

W elektrowniach atomowych wytwarzanych jest ponad 18 proc. energii elektrycznej produkowanej w Rosji.

 

PAP