Firma, którą zarządza były poseł PO, ma kłopoty. Zarząd miał przywłaszczyć 25 mln zł ze składek dla pracowników

Polska
Firma, którą zarządza były poseł PO, ma kłopoty. Zarząd miał przywłaszczyć 25 mln zł ze składek dla pracowników
ekk-wagon.pl

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi śledztwo w sprawie naruszenia przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego "Wagon" praw pracowniczych 1000 osób. Prezesem zarządu jest Zbigniew Ch., były szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Zawiadomienie do prokuratury w 2016 roku złożył Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. Chodzi o zarzuty ZUS o nieodprowadzanie przez 3 lata i przywłaszczenia przez zarząd pieniędzy, przeznaczonych na ubezpieczenie społeczne w wysokości 25 mln zł.

 

Trzy lata bez składek

 

W komunikacie opublikowanym 25 kwietnia prokuratura poinformowała, że "aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie naruszenia przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego »Wagon« Sp. z o.o. praw pracowniczych poprzez nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych".

 

Jak podała prokuratura postępowanie obejmuje okres od 8 lutego 2012 r. do czerwca 2015 r.

 

Według prokuratury w związku z prowadzonym postępowaniem osobom zatrudnionym we wskazanym okresie w przedsiębiorstwie przysługują uprawnienia osób pokrzywdzonych w prowadzonym postępowaniu.

 

"Mieliśmy wybór"

 

- Nie komentuję sprawy - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl Zbigniew Ch. 

 

Były parlamentarzysta dodał jednak, że w momencie, gdy zaczął zasiadać w zarządzie EKK "Wagon" w sprawie tej firmy toczyło się postępowanie upadłościowe.

 

- Był wybór: albo zrezygnować z 600 miejsc pracy, albo nie płacić w terminie ZUS - przyznał i dodał, że wybrał to drugie rozwiązanie.

 

Firma nie wypłacała wynagrodzeń

 

Obecnie w EKK Wagon pracuje 560 osób, ale - jak powiedział prokurator Meler - sprawa dotyczy łącznie 1000 osób, które pracowały w zakładzie w latach, które obejmuje  objętych śledztwem.

 

W trakcie śledztwa prokurator ma zbadać też, od ilu osób nie odprowadzano składek, a ile osób zatrudnionych w zakładzie w ogóle nie było zgłoszonych do ZUS-u.

 

W 2016 roku pracownicy EKK Wagon otrzymywali wynagrodzenia z kilku miesięcznym opóźnieniem. Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek podjęła interwencję u wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w sprawie zaległych płatności. Dzięki temu uruchomiono środki na wynagrodzenia dla pracowników z nadzorowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Afera hazardowa 

 

Prezesem zarządu EKK Wagon jest Zbigniew Ch., były polityk Platformy Obywatelskiej - szef klubu parlamentarnego PO w latach 2007 - 2009. 9 października 2009 roku odwołano go z tej funkcji po opublikowaniu stenogramów jego rozmów z biznesmenami z branży hazardowej.

 

W 2013 Zbigniew Ch. został wiceprezesem, a następnie prezesem Europejskiego Konsorcjum Kolejowego "Wagon". Zgodnie z oficjalnymi informacjami Europejskie Konsorcjum Kolejowe "Wagon" to spółka należąca od 2010 roku w stu procentach do prywatnego właściciela Andrzeja Świerczka. Dawniej "Wagon" był jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

 

polsatnews.pl, PAP

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze