Zawiadomienie do prokuratury w 2016 roku złożył Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. Chodzi o zarzuty ZUS o nieodprowadzanie przez 3 lata i przywłaszczenia przez zarząd pieniędzy, przeznaczonych na ubezpieczenie społeczne w wysokości 25 mln zł.

 

Trzy lata bez składek

 

W komunikacie opublikowanym 25 kwietnia prokuratura poinformowała, że "aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie naruszenia przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego »Wagon« Sp. z o.o. praw pracowniczych poprzez nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych".

 

Jak podała prokuratura postępowanie obejmuje okres od 8 lutego 2012 r. do czerwca 2015 r.

 

Według prokuratury w związku z prowadzonym postępowaniem osobom zatrudnionym we wskazanym okresie w przedsiębiorstwie przysługują uprawnienia osób pokrzywdzonych w prowadzonym postępowaniu.

 

"Mieliśmy wybór"

 

- Nie komentuję sprawy - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl Zbigniew Ch. 

 

Były parlamentarzysta dodał jednak, że w momencie, gdy zaczął zasiadać w zarządzie EKK "Wagon" w sprawie tej firmy toczyło się postępowanie upadłościowe.

 

- Był wybór: albo zrezygnować z 600 miejsc pracy, albo nie płacić w terminie ZUS - przyznał i dodał, że wybrał to drugie rozwiązanie.

 

Firma nie wypłacała wynagrodzeń

 

Obecnie w EKK Wagon pracuje 560 osób, ale - jak powiedział prokurator Meler - sprawa dotyczy łącznie 1000 osób, które pracowały w zakładzie w latach, które obejmuje  objętych śledztwem.

 

W trakcie śledztwa prokurator ma zbadać też, od ilu osób nie odprowadzano składek, a ile osób zatrudnionych w zakładzie w ogóle nie było zgłoszonych do ZUS-u.

 

W 2016 roku pracownicy EKK Wagon otrzymywali wynagrodzenia z kilku miesięcznym opóźnieniem. Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek podjęła interwencję u wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w sprawie zaległych płatności. Dzięki temu uruchomiono środki na wynagrodzenia dla pracowników z nadzorowanego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Afera hazardowa 

 

Prezesem zarządu EKK Wagon jest Zbigniew Ch., były polityk Platformy Obywatelskiej - szef klubu parlamentarnego PO w latach 2007 - 2009. 9 października 2009 roku odwołano go z tej funkcji po opublikowaniu stenogramów jego rozmów z biznesmenami z branży hazardowej.

 

W 2013 Zbigniew Ch. został wiceprezesem, a następnie prezesem Europejskiego Konsorcjum Kolejowego "Wagon". Zgodnie z oficjalnymi informacjami Europejskie Konsorcjum Kolejowe "Wagon" to spółka należąca od 2010 roku w stu procentach do prywatnego właściciela Andrzeja Świerczka. Dawniej "Wagon" był jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

 

polsatnews.pl, PAP