Facebook usunął tysiące kont. To sposób na walkę z fake newsami

Technologie
Facebook usunął tysiące kont. To sposób na walkę z fake newsami
Pixabay.com/geralt/CC0 Public Domain

Równo na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii popularny portal społecznościowy postanowił wypowiedzieć walkę tzw. fake newsom, czyli fałszywym informacjom rozpowszechnianym zwłaszcza w sieci. W ramach zwalczania nieprawdziwych pogłosek, Facebook skasował profile udostępniające regularnie te same fałszywe wiadomości.

O wpływie fake newsów m.in. na politykę mówiło się głośno szczególnie po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych (część ekspertów twierdziła nawet, że to fałszywe informacje rozpowszechniane w internecie mogły zagwarantować zwycięstwo Donaldowi Trumpowi).

 

Temat powrócił także w kontekście niedzielnych wyborów we Francji. Na długo zanim Francuzi wybrali Emmanuela Macrona na swojego nowego prezydenta, portale społecznościowe zapowiedziały zdecydowaną walkę z fake newsami, które mogłyby się przełożyć na wyniki w urnach wyborczych.

 

Nowy algorytm Facebooka

 

Najwyraźniej walka ta nie była jednak bardzo skuteczna, ponieważ przed planowanymi na 8 czerwca wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii Facebook ogłosił nową metodę zwalczania fałszywych informacji. Tym razem ma być ona jeszcze bardziej zdecydowana - profile użytkowników propagujących fake newsy będą bowiem kasowane z portalu. W ten sposób już pierwszego dnia akcji z sieci zniknęły tysiące brytyjskich stron na Facebooku - donosi "Telegraph".

 

Za typowanie kont do usunięcia odpowiada nowy algorytm Facebooka. Ma on rozpoznawać profile rozpowszechniające spam i publikujące wciąż na nowo te same informacje zweryfikowane już jako nieprawdziwe.

 

Dzięki nowej technologii artykuły wskazujące na to, że mogą być fake newsami, będą wyświetlały się niżej i rzadziej, tak, by nie rzucać się od razu w oczy użytkownikom. Mają być one wskazywane na podstawie tego, jak reagują na nie internauci - jeśli otwierają tekst, ale nie dzielą się nim ze znajomymi, rodzi to podejrzenie, że uznają go za nieprawdziwy.

 

Telegraph

pam/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze