Biały policjant oskarżony o śmiertelne postrzelenie czarnoskórego nastolatka

Świat
Biały policjant oskarżony o śmiertelne postrzelenie czarnoskórego nastolatka
Flickr/Elvert Barnes/CC BY-SA 2.0/Zdj. ilustracyjne

Biały policjant z Dallas, w stanie Teksas, został w piątek formalnie oskarżony o śmiertelne postrzelenie 29 kwietnia czarnoskórego nastolatka. Funkcjonariusz został zwolniony z policji a w piątek oddał się do dyspozycji władz. Został zwolniony na czas procesu za kaucją 300 tys. dol.

Policjant Roy Oliver ostrzelał z długiej broni samochód, którym grupa nastolatków odjeżdżała po głośnej imprezie na przedmieściu Dallas - Balch Springs. 

 

Kule śmiertelnie raniły 15-letniego Jordana Edwardsa, który siedział obok kierowcy. Incydent wywołał falę protestów przeciwko brutalności policji oraz żądania zwolnienia i ukarania policjanta.

 

Karany za nadużywanie przemocy


W ubiegły wtorek Oliver został zwolniony z policji. Podczas przesłuchania wyszło na jaw, że już w przeszłości był karany dyscyplinarnie za nadużywanie przemocy podczas interwencji.

 

Był to kolejny incydent w USA, w którym biały policjant oskarżony jest o spowodowanie śmierci Afroamerykanina. W kilku przypadkach incydenty te powodowały masowe protesty uliczne, które przekształcały się w rozruchy i starcia z policją.

 

PAP

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze