"W imieniu Ministra Spraw Zagranicznych decyzję o odwołaniu konsula honorowego podpisał Sekretarz Stanu ds. parlamentarnych, konsularnych, Polonii i dyplomacji publicznej Jan Dziedziczak" - dodało MSZ.

 

Treść listu, w który Stebelski-Orlowski odmówił przyjęcia orderu z rąk prezydenta, nie została ujawniona. "Kancelaria Prezydenta RP przyjęła do wiadomości stanowisko Pana Alberta Stebelskiego-Orlowskiego i postępowanie zostało zakończone bez nadania orderu" - poinformowało Biuro Prasowe KPRP.

 

Stebelski-Orlowski to nie jedyna osoba, która odmówiła przyjęcia odznaczenia z rąk Dudy. Kilka dni później podobnie postąpiła Annette Laborey, której chciano nadać tytuł Kawalera Orderu Zasługi RP. "Nie przyjmuję go. Proszę mi wierzyć, Panie chargé d’affaires, że czynię to z wielkim żalem" - napisała w liście do polskiej ambasady.

 

"Jeśli przyczyną mojego odznaczenia był mój udział przez wiele długich lat w walce o wolność Polski, to ta właśnie przyczyna każe mi odznaczenie odrzucić" - tłumaczyła wówczas Laborey.

 

polsatnews.pl