27 marca minister Waszczykowski powiedział, że  Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej "w sposób, który można zakwestionować (...). Będzie można wytłumaczyć, że doszło do fałszerstwa".

 

- Mamy dzisiaj ekspertyzy, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - stwierdził.

 

Kilka godzin później podczas konferencji prasowej oświadczył, że "nie ma żadnych politycznych decyzji, żeby z tych ekspertyz skorzystać, ale one funkcjonują".

 

Pytania bezprzedmiotowe

 

28 marca poseł Brejza skierował do premier Beaty Szydło interpelację ws. wypowiedzi Waszczykowskiego.

 

Chciał się dowiedzieć, "kto jest autorem ekspertyz, o których wspomina Minister Spraw Zagranicznych, które miałyby potwierdzać rzekome fałszerstwa przy wyborze Tuska", kiedy zlecono ich sporządzenie i kiedy opinia publiczna będzie mogła je poznać.

 

Na stronie Sejmu opublikowano odpowiedź wicesza MSZ Konrada Szymańskiego z 19 kwietnia, że rząd nie zamawiał ekspertyz dotyczących fałszerstwa procedury wyborczej przy wyborze Tuska, "zatem pytania o autora ekspertyz, o datę ich zamówienia oraz o udostępnienie pełnej wersji tych ekspertyz są bezprzedmiotowe".

  

 

 

 

 

polsatnews.pl