Początki festiwalu sięgają końca lat 80. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu impreza ściągała na Śląsk rzesze fanów ciężkich brzmień z Polski i z zagranicy. Ostatnia edycja imprezy odbyła się w 2008 r. i zgromadziła około 5 tys. widzów m.in. z Ukrainy, Białorusi, Czech i Węgier.

 

22 zespoły po 9 latach przerwy

 

W tym roku po 9 dziewięciu latach przerwy, do Katowic ponownie zjedzie się czołówka światowej i polskiej sceny metalowej. Przez całą sobotę na dwóch scenach zagrają 22 zespoły.

 

Gwiazdą imprezy będzie szwajcarska grupa Samael działająca od 1987 r. Zespół wyszedł z blackmetalowej stylistyki, a z czasem wzbogacił swoje brzmienie i ewoluował w bardziej industrialnym kierunku. Jak poinformowali organizatorzy, na Metalmanię formacja przygotuje specjalny set. Złożą się na niego kultowe utwory z pierwszych płyt grupy, a także kompozycje z najnowszego albumu, który ukaże się niebawem.

 

Heavy, thrash, black, gothic

 

W Spodku zagra też Moonspell - legenda portugalskiej sceny metalowej. Zespół działa od 1992 r. i ma na swoim koncie 11 studyjnych albumów. Ostatnie ich płyty ukazują powrót grupy do muzyki black i gothic metal.

 

Na scenie pojawi się także, należący do czołówki niemieckiego thrash metalu, zespół Sodom, szwajcarska grupa Coroner, a także polska grupa muzyczna wykonująca black metal - Furia oraz jeden z prekursorów death metalu na polskiej scenie - zespół Vader.

 

Prócz nich wystąpią też: Arcturus, Tygers Of Pan Tang, Obscure Sphinx, Impaled Nazarene, ThermiT, Entombed A.D., CETI i Animations.

 

Festiwal poprowadzi pisarz

 

Gośćmi specjalnymi tegorocznej imprezy będą: wokalista Roman Kostrzewski, artystka wykonująca obrazy z płyt winylowych Aga Krysiuk oraz ilustrator m.in. płyt metalowych zespołów Zbigniew M. Bielak. Imprezę poprowadzi pisarz Łukasz Orbitowski.

 

Atrakcją festiwalu jest również możliwość bezpośredniego spotkania fanów z zespołami - ich członkowie tradycyjnie wychodzą podpisywać płyty i pozować do zdjęć.

 

Współorganizatorem festiwalu są Katowice - Miasto Muzyki UNESCO.

 

Pierwsza Metalmania odbyła się w 1986 r. - wtedy w Spodku wystąpili: Alaska, Killer, Kat oraz Turbo. Przez następne lata festiwal odbywał się w różnych miejscach i występowały na nim zespoły reprezentujące różnorodne style muzyczne - m.in. Overkill, Helloween, Kreator, Sepultura, Death, Messiah, Fear Factory, Judas Priest, Vader, TSA, Moonlight i Acid Drinkers.

 

PAP