Decyzja ministra Witolda Waszczykowskiego o utworzeniu Konsulatu Rzeczypospolitej w Akron została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym MSZ. Okrąg konsularny ma objąć cały teren stanu Ohio.

 

Honorowo i społecznie


Konsul honorowy reprezentuje Polskę na danym terenie. Nie otrzymuje pieniędzy za swoją pracę.

 

- To jest konsulat, który będzie działał na większym obszarze - tłumaczył Waszczykowski, zapytany, dlaczego zdecydowano się utworzyć konsulat akurat w Akron.

 

- Konsul honorowy sam jest wolontariuszem. Konsule honorowi poświęcają swoje wysiłki, pieniądze, czas i pracują na znacznie większym terytorium środka USA. Czym więcej konsulatów honorowych, tym lepiej - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

  

"Jesteśmy gotowi zaryzykować"

 

- Zadeklarowała gotowość współpracy. Jest znana ze swojej aktywności od wielu lat, więc uważamy, że możemy spróbować. To nie są decyzje, które mają trwać do końca życia, to są wolontariaty - tłumaczył powołanie Szonert-Biniendy Waszczykowski.

 

- Jesteśmy gotowi zaryzykować, ale tu nie widzę ryzyka. Szonert-Binienda jest znana, przynajmniej w części Polonii, więc widzę pozytywne możliwości oddziaływania. Jest osobą rozpoznawalną, a to się liczy - dodał szef polskiego MSZ.

 

polsatnews.pl, Polsat News