Rzeczniczka PiS nt. zmian w KRS: będziemy głosować za rozwiązaniami, które w naszej ocenie są słuszne

Polska
Rzeczniczka PiS nt. zmian w KRS: będziemy głosować za rozwiązaniami, które w naszej ocenie są słuszne
Polsat News

W sprawie projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa będziemy głosować za rozwiązaniami, które w naszej ocenie są słuszne - podkreśliła rzeczniczka PiS Beata Mazurek, zapytana o wątpliwości prezydenta dot. projektu ustawy o KRS. Prezydent ma wątpliwości ws. wygaszenia mandatów członków KRS, które przewiduje nowelizacja przepisów.

W niedzielę szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział, że prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości ws. projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dotyczą one głównie - jak podkreślił - wygaszenia mandatów członków KRS. Według niego prezydent zwracał na to kilka razy uwagę ministrowi sprawiedliwości.

 

"O tym będzie rozstrzygał TK"

 

Beata Mazurek zapytana, jak przedstawiciele partii odnoszą się do uwag prezydenta ws. projektu ustawy o KRS odpowiedziała, że posłowie PiS będą głosować za rozwiązaniami, które w ich ocenie "są słuszne".

 

- Taką decyzję będziemy podejmować. O tym, czy one będą słuszne, czy nie, czy będą zgodne z konstytucją, czy nie będzie rozstrzygał, jeśli już, Trybunał Konstytucyjny. A rolą prezydenta będzie się wtedy odnieść do tego, czy tę ustawę podpisać, czy ją zawetować, czy ją skierować do TK - podkreśliła Mazurek.

 

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zaznaczył, że należy poczekać na ostateczny kształt projektu ustawy. Pytany, czy prezydent nie za szybko zabrał głos w sprawie KRS odpowiedział, że "prezydent ma prawo zabierać głos, kiedy chce".

 

Sędziów wybiorą posłowie

 

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów. 

 

Następców tych sędziów wybierałby - według nowelizacji - Sejm.

 

Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

 

Według Ministerstwa Sprawiedliwości, zmiany te mają zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity".

 

Opozycja za odrzuceniem projektu

 

W Sejmie kluby PO, Nowoczesnej i PSL złożyły wnioski o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu, które nie zostały przyjęte. Sejm odrzucił natomiast projekt zmian ustawy o KRS zgłoszony przez opozycję.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze