Już ponad 700 wypadków motocyklowych od początku roku

Polska
Już ponad 700 wypadków motocyklowych od początku roku
Polsat News

Policjanci, wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego, apelują do kierowców jednośladów, by kierowali się wyobraźnią i dostosowywali do ograniczeń prędkości. W tym roku doszło już do ponad 700 wypadków z udziałem motocyklistów - alarmuje Komenda Główna Policji.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na drogach pojawili się motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści.

 

- Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

 

"W konfrontacji z samochodem nie mają szans"

 

Zaapelował też do kierowców, by zwracali większą uwagę na motocyklistów. - Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu - podkreślił rzecznik KGP.

 

- Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu - dodał.

 

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. - Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji - kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego - podkreślił Ciarka.

 

Wielu tragedii można było uniknąć

 

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku roku doszło do ponad 700 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych. Zginęło w nich kilkadziesiąt osób, a ponad 700 zostało rannych.

 

Jak podkreślają policjanci, wielu z tych tragedii można było uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa, a kierowcy szanowali ich prawa. Często przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest ich brawura m.in. wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach, "na trzeciego", czy zbyt dużą prędkość.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze