Putin potwierdził naszą gotowość, by powrócić do stosowania memorandum, biorąc pod uwagę, że wyraźnie zostanie potwierdzony pierwotny cel działań sił lotnictwa koalicji amerykańskiej oraz lotnictwa Federacji Rosyjskiej w walce z Państwem Islamskim (IS) i Frontem al-Nusra (obecna nazwa: Dżabhat Fatah al-Szam) - powiedział Ławrow na konferencji prasowej z Tillersonem.

 

Dodał, że obie strony potwierdziły wspólne zaangażowanie na rzecz "bezkompromisowej walki z terroryzmem międzynarodowym".

 

Konferencja dotyczyła dwustronnych rozmowów szefów dyplomacji USA i Rosji w Moskwie oraz rozmowach trójstronnych, z udziałem Putina

 

"Nie ma roli dla Asada"

 

- Definitywne rozwiązanie ws. wojny w Syrii nie przewiduje roli dla obecnego prezydenta Baszara el-Asada ani jego rodziny - powiedział z kolei szef dyplomacji USA Rex Tillerson. Asad powinien zostać odsunięty od władzy w sposób uporządkowany - dodał.

 

Sekretarz stanu USA oświadczył, że niedawny atak z użyciem broni chemicznej w Syrii został zaplanowany i przeprowadzony przez syryjskie siły rządowe. - Reżim w Damaszku ponad 50 razy użył bomb chlorowych i broni chemicznej innego rodzaju - powiedział.

 

- Możliwe, że wraz z upływem czasu i gromadzeniem się dowodów przekroczony zostanie próg pozwalający na formalne oskarżenie prezydenta Syrii Baszara el-Asada o zbrodnie wojenne - podkreślił Tillerson