"Zakazać pestycydów trujących pszczoły" - apeluje Greenpeace

Polska
"Zakazać pestycydów trujących pszczoły" - apeluje Greenpeace
Pixabay/jwcoop

Greenpeace zbiera podpisy pod apelem do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, by Polska poparł unijny zakaz stosowania najbardziej toksycznych dla pszczół pestycydów. "Minister Jurgiel kilkukrotnie już pokazał, że los owadów zapylających jest dla niego ważny. Dlatego przy okazji głosowania w Unii Europejskiej nasz kraj powinien stać się liderem działań na rzecz pszczół" - przekonuje Greenpeace.

W ciągu pierwszych kilku dniu pod apelem podpisało się już ponad 15 tysięcy Polaków


Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska przekonuje: - Wobec dowodów, które dostarcza nauka, dalsza zwłoka we wprowadzeniu całkowitego zakazu stosowania neonikotynoidów, jest zupełnie nieracjonalna. Dlatego nie dziwi nas duże zainteresowanie naszym apelem. Polki i Polacy nie chcą toksycznych pestycydów na europejskich polach, w sadach i ogrodach - chcą Polski i Europy Przyjaznej Pszczołom.


Liczne badania naukowe - w tym analiza danych przedstawionych przez producentów neonikotynoidów - potwierdzają, że środki te stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla pszczół miodnych i dziko żyjących, ale także dla innych gatunków zwierząt: motyli, bezkręgowców wodnych, a nawet ptaków. Toksyczne substancje obecne są nie tylko na polach uprawnych, ale uwalniają się z roślin, które mają ochraniać i są obecne w stężeniach groźnych dla środowiska w glebie, wodzie i dzikiej roślinności również poza uprawami.

 

Propozycja KE: zakaz stosowania najgroźniejszych pestycydów


W związku z tym Komisja Europejska zaproponowała pełny zakaz stosowania trzech, najgroźniejszych pestycydów z grupy neonikotynoidów w Europie na wszystkich rodzajach upraw, poza zamkniętymi szklarniami. Ograniczony zakaz używania tych środków czasowo obowiązuje od 2013 roku.


Głosowanie nad całkowitym zakazem może odbyć się już w maju i do tego czasu Greenpeace Polska będzie zbierać podpisy pod apelem do ministra rolnictwa na stronie act.gp/pszczolyUE.


polsatnews.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze