Waszczykowski: liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu

Polska
Waszczykowski: liczymy na odbudowę współpracy Polski i Azerbejdżanu
PAP/Leszek Szymański

- Mamy nadzieję, że spotkanie prezydentów po wielu latach doprowadzi do odbudowania naszych relacji politycznych, gospodarczych, wojskowych, ponieważ mamy duży potencjał do takiej współpracy – podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem dyplomacji Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem. Prezydent Ilhama Alijewa przyjedzie do Polski pod koniec czerwca.

Szef polskiej dyplomacji wyraził też nadzieję, że prezydenci obu państw podpiszą deklarację o współpracy strategicznej.

 

Południowy Korytarz Gazowy


Mammadiarow mówił, że podczas spotkania poruszona była kwestia współpracy energetycznej pomiędzy Azerbejdżanem a Unią Europejską w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego.

 

Jak podkreślił azerski minister, projekt ten ma na celu dywersyfikację źródła dostaw dla Europy, do której za pośrednictwem nowego połączenia będzie dostarczany gaz z Azerbejdżanu.

 

Dodał, że Azerbejdżan chce zaangażować się w połączenie infrastrukturalne trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego. Mammadiarow podkreślił, że Polska jest bardzo ważnym kierunkiem.

 

Szef dyplomacji Azerbejdżanu przybył do Warszawy na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w środę. Waszczykowski we wtorek będzie także rozmawiać z mołdawskim ministrem spraw zagranicznych Andreiem Galburem.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze