Produkowali w Holandii, przemycali do Polski. Rozbito gang narkotykowy

Polska

Centralne Biuro Śledcze Policji z policją holenderską zatrzymało w Holandii czterech członków grupy zajmującej się produkcją, przemytem i handlem narkotykami na wielką skalę; 50-osobowy gang wprowadził na polski rynek co najmniej 100 kg amfetaminy.

- Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z policją holenderską zatrzymali w ostatnich dniach cztery osoby zajmujące się przede wszystkim produkcją narkotyków. Dzięki ścisłej współpracy funkcjonariuszy obu krajów i wydanych przez prokuraturę Europejskich Nakazach Aresztowania osoby te czeka ekstradycja do Polski i odpowiedzialność karna za produkcję, przemyt i handel narkotykami na wielką skalę - powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

 

Amfetamina w gaśnicy


Do pierwszych zatrzymań doszło w Polsce w czerwcu 2016 roku. Policjanci CBŚP ujęli dwóch mężczyzn przewożących ukryte w gaśnicy samochodowej 2,5 kg amfetaminy o niemal 100-procentowej czystości.

 

- Od tego momentu funkcjonariusze rozpracowywali grupę, która - jak się okazało - produkcję narkotyku prowadziła w Holandii. Od pół roku trwały również zatrzymania osób powiązanych z grupą. Byli to kurierzy, przewożący narkotyki z Holandii do Polski, jak też dilerzy-hurtownicy - powiedziała Hamelusz.

 

 

Co najmniej 100 kg amfetaminy


Pod koniec lutego policjanci zatrzymali w województwach: kujawsko-pomorskim i wielkopolskim dziewięć osób, które zajmowały się wprowadzaniem na rynek przemyconych narkotyków.

 

Według ustaleń śledczych, grupa swoją przestępczą działalność prowadziła od 2015 roku w Holandii. Wyprodukowane środki odurzające i substancje psychotropowe były przemycane do Polski i wprowadzane do obrotu w województwach dolnośląskim i wielkopolskim.

 

- Grupa wytworzyła i wprowadziła do obrotu co najmniej 100 kg amfetaminy, a osoby zaangażowane w jej działalność zajmowały się również uprawą krzewów konopi, sprzedażą marihuany i haszyszu oraz tabletek extasy - powiedziała Hamelusz.

 

 

Zarzuty usłyszało 50 osób


Dotychczas policjanci zabezpieczyli kilkanaście kilogramów narkotyków, głównie amfetaminy i tysiąc tabletek extasy. Na poczet grzywien i środków karnych funkcjonariusze  zabezpieczyli mienie o łącznej wartości przeszło 200 tys. zł.

 

Jak dotąd, poznańscy śledczy przedstawili 50 osobom zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 24 osoby zostały aresztowane - podało CBŚP.

 

PAP, wideo: cbsp.policja.pl

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze