Trzej kosmonauci powrócili na Ziemię. Wylądowali w Kazachstanie

Technologie
Trzej kosmonauci powrócili na Ziemię. Wylądowali w Kazachstanie
PAP/EPA/KIRILL KUDRYAVTSEV/

Dwaj rosyjscy członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Andriej Borysenko i Siergiej Ryżykow, oraz ich amerykański dowódca Shane Kimbrough powrócili w poniedziałek na Ziemię po 173 dniach pobytu na orbicie - poinformowała rosyjska kontrola lotów.

Według rosyjskich kontrolerów statek Sojuz MS-02 z trzema kosmonautami bezpiecznie wylądował o godzinie 13.20 czasu polskiego 150 kilometrów na południowy wschód od miasta Żezkazgan w Kazachstanie.

 

Rotacyjną załogę ISS tworzą obecnie dowodząca nią Amerykanka Peggy Whitson oraz Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet. Pod koniec kwietnia dotrą tam statkiem Sojuz MS-04 Rosjanin Fiodor Jurczychin i Amerykanin Jack Fischer, z którymi Whitson ma powrócić na Ziemię 3 września po ustanowieniu kobiecego rekordu 300 dni nieprzerwanego pobytu w kosmosie.

 

Powrót Nowickiego i Pesqueta statkiem Sojuz MS-03 przewidziany jest na początek czerwca.

 

Wróciły też prawosławne relikwie

 

Jak podała agencja TASS, na pokładzie Sojuza MS-02 powróciły również z orbity wokółziemskiej relikwie kanonizowanego przez rosyjski Kościół prawosławny przed ponad 100 laty mnicha Serafina z Sarowa (1759-1833).

 

Zostaną one umieszczone w cerkwi pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze