Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla rządu [ZOBACZ RELACJĘ]

Polska

Za przyjęciem wniosku było 174 posłów, przeciw 238, a 4 wstrzymało się od głosu. Wniosek o konstruktywne wotum nieufności złożyła Platforma. Jej kandydatem na premiera był Grzegorz Schetyna. Zobacz naszą relację, którą prowadziliśmy na żywo z debaty i głosowania.

ml/
Zapis relacji
Relacja zakończona

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Sejm zdecydował, iż podczas debaty przedstawiciele klubów parlamentarnych będą mieli 10 minut na wystąpienia, a przedstawiciele kół poselskich 5 minut.

Na mównicy Grzegorz Schetyna, który uzasadnia wniosek.

Schetyna: Można mówić, że macie w Sejmie większość, że wygracie każde głosowanie, ale nie macie jej w kraju. Polacy mają już was dość.

Schetyna: ta debata nie jest stratą czasu, są nią rządy PiS.

Schetyna: Polacy chcą Polski bezpiecznej i praworządnej. Uczciwej, spokojnej stabilnej i - co najważniejsze - Polski zdrowej psychicznie. Polski, która musi być przewidywalna, nie jest chaotyczną, nie jest prowadzona przez kilku fantastów, amatorów, a otoczona jest przez kilku cwaniaków i partyjnych dorobkiewiczów - tak jak ją zbudowaliście.

Schetyna: Polacy chcą Polski odpowiedzialnej za swoich obywateli, za przyszłe pokolenia. Kraju szanowanego za granicami. Obiecuję, że taką Polskę zaczniemy budować pierwszy dzień po wygranych wyborach.

"Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu, odpowiedzialność, słuchanie obywateli, koniec z arogancją władzy, koniec z pychą" - lider PO zacytował expose premier. - Co, boli?  Nigdy w tym Sejmie po 1989 premier polskiego rządu nie powiedział tak nieprawdziwych słów, które zostały tak brutalnie zweryfikowane przez waszą aktywność. Wstyd - ocenił.

- Zdemolowaliście system prawny, podeptaliście konstytucję, podobnie jak Trybunał Konstytucyjny, prokuraturę i niezależne sądy. Stworzyliście instytucię Misiewiczów: "misie-pisie" - relacjonuje Schetyna. - Następna rzecz: kslęska w Brukseli 1:27, rozbijanie rządowych limuzyn, wycinanie milionów drzew, chaos w szkolnictwie, wreszcie upartyjnienia mediów publicznych oraz demontaż armii.

Schetyna: od zaklinania rzeczywistości nie rośniemy gospodarczo

- Pani faktycznie nie rządzi tym krajem - zwrócił się do premier Szydło lider PO. - To nie pani zdecydowała, żeby zwrócić się przeciwko rodakowi, Donaldowi Tuskowi. To nie pani dała się rozpasać Antoniemu Macierewiczowi demolującemu naszą armię. Faktyczny twórca i kierownik tego najgorszego rządu w najnowszej historii Polski siedzi w pierwszym rządzie. To prezes Kaczyński.

- Dokonuje pan najcięższej zbrodni. Odwraca Polskę od Europy, zawraca ją z drogi na Zachód. To pańskie fobie o tym decydują i pańskie decyzje. Historia pana za to oceni - powiedział Schetyna.

- W wersji optymistycznej kierujecie Polskę na nieznane wody autorytaryzmu, w pesymistycznej w kierunku agresywnej i dyktatorskiej Rosji - argumentował szef PO.

Schetyna cytuje wypowiedź Kaczyńskiego sprzed 14 lat, z czasów kampanii ws. wejścia Polski do UE "wejście Polski do UE to zagrożenie dla spraw elementarnych: niepodległości i demokracji"

- A w listopadzie ubiegłego roku mówił pan zupełnie to samo: "Nie mogę powiedzieć, że nasza wolność, suwerenność nie jest podważana. W UE mówią, że jeśli wschodnia część Europy przyłączyła się do nas, to musi przyjąć naszą kulturę, czyli wyrzec się własnej" - zakończył cytat szef Platformy.

Według Schetyny, ta postawa dominuje także dziś wśród posłów i ministrów z PiS. "Nie lubicie Europy, nie chcecie być w Europie, chcecie być z Rosją na Wschodzie" - mówił lider PO do posłów PiS.


- Tragedia Polski, dzisiaj leży w tym miejscu, że polski rząd, wraz z ministrami premier Szydło, ministrem Waszczykowskim i Macierewiczem wprowadza te antyeuropejskie fobie w życie - ocnenił przewodniczący PO.

Dodał, że antyeuropejskość PiS widać przez cały czas - od momentu, gdy premier "wyprowadziła z KPRM flagi unijne" po "absurdalną szarżę" w Brukseli, gdy mimo braku poparcia innych krajów UE chciała forsować kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej.

- Polacy nie chcą, byście prowadzili ich na peryferia ekonomiczne i kulturowe Europy. Nie uda wam się cofnąć naszej ojczyzny do czasów komunistycznych, bo to jest ta droga - powiedział.

Teraz czas na sprawy gospodarcze. - Niczego nie rozumiecie, a tych spraw szczególnie. Od wykresów i prezentacji wskaźniki nie rosną. Fakty są takie, że rząd PO-PSL zostawił gospodarkę w bardzo dobrym stanie. Rosnącą i dobrze zarządzaną. Dzięki temu mogliście spełnić swoje obietnice z kampanii wyborczej - stwierdził lider Platformy.  

- Po raz pierwszy jest tak że wzrost gospodarczy hamuje w Polsce, mimo dobrej koniunktury na świecie. W IV kwartale 2015 PKB wynosił 4,6 proc., rok później 2,7 proc. Dla porównania dodam, że MFW zapowiadał wzrost 3,6 proc., a sam minister rozwoju - 3,8 proc. Gdzie są te liczby? - zapytał.

- 1 proc. wzrostu gospodarczego, który zredukowaliście, to 18 mld zł mniej w portfelach Polaków. Za cztery lata będzie to 78 mld zł mniej. To jest wasza gospodarka - ocenił.

- Katastrofalna polityka gospodarcza waszych ministrów, waszego rządu wprost doprowadzi do tego, że zabraknie środków na program 500+, Jedyną szansą, by program był kontynuowany jesteśmy my, PO - dodał.

- Żeby wam ktoś zdjęcie zrobił i pokazał, jak wyglądacie teraz, naprawdę - powiedział Schetyna do posłów PiS.

Szef Platformy przekonywał też, że o braku finansowej kompetencji obecnego rządu świadczy szybkość z jaką Polska się zadłuża. - Tak szybko, jak w 2016 r. nie zadłużaliśmy się przez ostatnie 10 lat. Tym samym w 2017 r. Polska znalazła się wśród trzech państw UE, które zadłużyły się w ubiegłym roku najbardziej" - wskazał.

Tymczasem - jak mówił - w czasie rządów PO-PSL byliśmy wśród trzech państw UE, które zadłużyły się najmniej. - To jest skala waszego upadku - podkreślił Schetyna.

- Szef MON Antoni Macierewicz obiecuje stocznie okrętów podwodnych w Szczecinie, a nawodnych w Radomiu. Tworzycie obronę terytorialną z partyzanckich grup rekonstrukcyjnych i kiboli - stwierdził Schetyna.

Mówił o wyobrażonej sytuacji, że na najwyższych stanowiskach w państwie jest rosyjski agent. - Jak byłby zadaniowany, co miałby robić? Nietrudno to sobie wyobrazić: miałby za zadanie osłabić polską armię, zdestabilizować służby i dyplomację a także systematycznie skłócać nas z zachodnimi sąsiadami. I wy to robicie właśnie. To jesteście wy, wasza polityka - powiedział lider PO, zwracając się do rządu.

Schetyna: szef MON za zgodą premier Beaty Szydło unieważnił korzystny dla Polski kontrakt na zakup 50 śmigłowców dla wojska za 13 mld zł przewidujący dodatkowo miliardy na inwestycje. Obecny rząd nie ma wciąż podpisanych umów na zakup 12 maszyn za 7 md zł.

- Macierewicz uczestniczy w tajnych transakcjach między Francją, Egiptem, która owocuje sprzedażą mistrali Rosji. To słyszeliśmy z tej mównicy. Rozumiem, że pani premier akceptowała i tę transakcję, i informację ministra Macierewicza - powiedział lider PO.

- Tworzycie obronę terytorialną z partyzanckich grup rekonstrukcyjnych, kiboli - wyliczał Schetyna. Dodał, ironizując: żeby zrobić przyjemność posłowi Brudzińskiemu, minister Macierewicz obiecuje stocznie okrętów podwodnych w Szczecinie a nawodnych w Radomiu.

Lider PO o prezydencie: wybrał model prezydentury partyjno-rekreacyjnej; powinien czuwać nad przestrzeganiem konstytucji, reprezentować państwo w stosunkach zewnętrznych i być najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych; nie robi tego.

-To smutne, że żyrantem waszych zachowań i postępowania, łamania prawa i praworządności, parlamentarnej demokracji, a także zasad takiej przyzwoitości, że żyrantem tego wszystkiego jest prezydent Rzeczpospolitej - powiedział.

- Na końcu o pieniądzach skierowaych przez prezesa Kaczyńskiego na odcinek biznesu: pański kolega Wojciech Jasiński 3,3 mln zł zarobił przez ostatni rok, Andrzej Jaworski z PZU w pół roku 640 tys. zł. Nie wstyd wam?

- Obiecuję dzisiaj, że zrobimy wszystko, przez następne dwa i pół roku do wyborów, by powstrzymać wasze kolejne szaleństwa, które przygotowujecie - powiedział szef PO.

Na mównicy pojawił się prezes Kaczyński: Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni - w ten sposób prezes PiS odniósł się do wystąpienia lidera PO. Kaczyński dodał, że miał wrażenie, iż atakując PiS, Schetyna mówił o czasach rządów Platformy.

- Wszystkie mechanizmy kontroli instytucjonalnej zostały praktycznie wyłączone, wszystko zostało zmopolizowane przez was - ocenił prezes PiS.

Kaczyński o rządach PO: normalny mechanizm demokracji i kontroli praktycznie nie działał, można było malwersantów i złodziei uwalniać.

Kaczyński: to wy zbliżyliście Polskę do Rosji, to wy szliście w stronę Putina.

Prezes PiS: my z naprawy Rzeczpospolitej nie zrezygnujemy.

 

Na mównicy Sławomir Neumann z PO: atakujecie nauczyciela, który na swojej stornie na fb zamieszcza "Ucho prezesa". To jest wasza Polska.

- Buta, arogancja pycha i kłamstwo symbolem waszych rządów - ocenił Neumann. Kiedy Polacy widzą powalone drzewa, rozbite limuzyny i barierki przed Sejmem, to widzą waszą pychę. Zafundowaliście Polakom cztery lata koszmarów - ocenił polityk PO.

Neumann: Nie rozumiecie, co to państwo prawa. Mylicie państwo z partią. Mieliście być jak Robin Hood, a jesteście Pinokiem, bo kłamiecie. Nie ma tygodnia, by któryś z waszych ministrów nie kłamał. Jesteście rządem Pinokiów i zachowujecie się jakbyście byli wystrugani na jedną modłę. Na dole siedzi wasz mistrz Gepetto. On wasz stworzył.

Neumann: możecie opowiadać bajki o złej Platformie, ale pamiętajcie, że większość nie jest wam dana raz na zawsze.

- Telewizja Publiczna szkołą fakenewsów - ocenił Neumann.

- Polacy was rozliczą, a San Escobar nie przyjmie wniosku o azyl. Schetyna będzie dobrym premierem - najpóźniej za 2,5 roku - ocenił Neumann.

- Panie Marszałku, pani Premier, Wysoka Izbo, szanowny PO-PiS-ie - zaczął wystąpienie Paweł Kukiz.

- Dziś uczestniczę w 38 odcinku serii "Gra o tron". Jeśli przedstawiciele obu największych partii nie mogą dojść między sobą do porozumienia, to ludzie mogą wziąć sprawy w swoje ręce i rozpisać referendum - powiedział przewodniczący Kukiz\'15.

- Jestem zakochany w Europie, ale w przeciwieństwie do was widzę różnicę między miłością i partnerstwem, a prostytucją - zwrócił się Kukiz do posłów opozycji.

- Dobrze wiemy, ze ten wniosek jest skazany na porażkę, ale z tego miejsca możemy dać nadzieję Polakom na lepszą Polskę - zaczął przemawiać lider Nowoczesnej Ryszard Petru.  

- Póki co nas nasz kraj rujnują szaleńcy. TK zamieniliście w partyjną przybudówkę. Kłamaliście, że Macierewicz nie będzie szefem MON. Został i armia jest na kolanach. Zadłużacie Polskę na potęgę. Dług publiczny wzrósł o 100 mld zł - punktował Pertu.

Petru: Postawimy przed sądem wszystkich tych, którzy złamali prawo. Przywrócimy praworządność, niezależność prokuratury, ład w TK.

- Niszczycie środowisko naturalne. Nie lubicie drzew, ale lubicie smog - ocenił lider Nowoczesnej.

Przemawia lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz: nie mamy powodów, żeby ten rząd bronić.

- Program "500+" jest dobry, ale trzeba go rozszerzyć. Wprowadźcie zasadę "złotówka za złotówkę" - ocenił lider ludowców.

Kosiniak-Kamysz o reformie polskiej szkoły: to iluzja, kłamstwo, które ma zachwycać. Myślicie, że jak zmienicie tabliczki, to dzieci będą lepiej wykształcone. Karczujecie 7 tys. najlepszych polskich gimnazjów. Skłócacie środowisko nauczycieli.

- Wnyki na pacjentów, eutanazja polskiej służby zdrowia - Kosiniak-Kamysz o tzw. sieci szpitali.

- Choroba nienawiści zatruwa wasze serca i umysły, a wy zatruwacie życie Polaków. PSL zagłosuje za zakończeniem tego smutnego spektaklu  - dodał lider PSL.

- Znalazłem plakat PiS z kampanii wyborczej ze zdjęciem premier i hasłem "spotkajmy się w drodze. To jedyny przykład , gdy kandydat na premier ostrzega przed swoimi rządami - poseł Michał Kamiński na mównicy.  

- Zagłosujemy z pełnym przekonaniem, że Grzegorz Schetyna byłby lepszym premierem, bo ma on odwagę stanąć przed Polakami i powiedzieć, że chce być premierem. Nie wysyła dublerów - ocenił Kamiński.

Głos zabrała poseł Anna Maria Siarkowska z koła Republikanie: wnioskodawcy zarzucają rządowi nie wywiązywanie się z obietnic wyborczych. Grzegorz Schetyna za czasów koalicji PO-PSL zagłosował za odrzuceniem podwyższenia kwoty wolnej od podatku, co Platforma obiecywała w kampanii.  

- Ten rząd nie jest najlepszym. Można wskazywać na kwestię prawa do życia i polityki zagranicznej, ale nie ma dla niego żadnej alternatywy. Grzegorz Schetyna nią nie jest, dlatego wniosku nie poprzemy - oceniła Siarkowska.

Ireneusz Zyska z koła Wolni i Solidarni: rząd Szydło przywrócił podmiotowość państwa polskiego. Z wasala staje się państwem prowadzącym suwerenną politykę zagraniczną.  

Kornel Morawiecki, Wolni i Solidarni: totalna negacja zaprezentowana dziś przez opozycję szkodzi Polsce. Tak nie wolno.

Głos zabiera premier Beata Szydło. - Można powiedzieć: sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało.

- Gdzie Pan chce wracać? Przecież Polska cały czas jest w Europie - zwróciła się premier Szydło do Grzegorza Schetyny. - Proszę się pozbyć kompleksów. Polska nie jest brzydką panną na wydaniu, tylko dumnym suwerennym państwem - oceniła.

- Pan tak często powoływał się na Tuska. Dziwię się, bo on nie raczył nawet uznać pana godnym człowiekiem na premiera. Zapomniał pan już o tym?  - pytała Szydło.

- Wniosek o wotum zredagowany na zasadzie "kopiuj-wklej". Pominęliście w nim niektóre resorty. Nie wszyscy posłowie PO się pod nim podpisali. Pan mówi o obciachu, to niech pan przeczyta wasz wniosek - powiedziała do Schetyny szefowa rządu. 

Szydło: w grudniu 2016 r. udowodniliście, że nie chodzi wam o Polskę, tylko o to, by bronić własnych interesów.

Szefowa rządu: w grudniu 2015 r. wygospodarowaliśmy w budżecie 17 mld zł na program "500+". Wtedy po raz pierwsy zapytałam z tej mównicy, gdzie były te pieniądze, skoro wy nie potrafiliście wspierać polskich rodzin?

- Gdzie uchwalaliście swoją strategię? Rząd PiS podejmuje decyzje w KPRM, a wy na śmietnikach, na cmentarzach albo stacjach benzynowych - oceniła Szydło.

- Kiedy przygotowywaliśmy budżet i program dla polskich rodzin, biegaliście do Strasburga i skarżyliście na Polskę. Przygotowaliście obalenie rządu, ten żałosny pucz w najbardziej świętym dla Polaków czasie Bożego Narodzenia. Zrobiliście sobie kpiny z tego - oceniła Beata Szydło. 

- U was jest jak w Shreku. Albo hasło "mnie wybierz, mnie" albo "latam, gadam, pełen serwis". To, co śmieszy w bajce, w prawdziwym życiu już nie bawi. Wniosek o wotum to brak powagi. Intelektualna i merytoryczna kapitulacja - powiedziała Szydło.

Premier: przedstawiliśmy ambity program dla Polaków. Powiedzieliśmy, że trzeba mierzyć wysoko. Przez półtora roku zrobiliśmy dla Polaków więcej, niż wy przez dwie kadencje.

- W polityce zagranicznej przestała obowiązywać reguła, że podpisujemy to, co przyśle Bruksela. Tak nie będzie - zapowiedziała prezes Rady Ministrów.

- Nie będzie zgody rządu, byśmy byli dopraszani do stołu, który ktoś nakrywa. To my będziemy nakrywać - dodała premier.

Szydło do posłów Platformy: mówiliście, że nie ma pieniędzy na "500+". Ponownie zadaję pytanie, gdzie one wcześniej były (za rządów PO-PSL - red.)? Niektórzy mówią, że wystarczy nie kraść.

- Pierwszą rzeczą po waszym dojściu do władzy byłoby zlikwidowanie "500+" - zwróciła się szefowa rządu do posłów Platformy.

Szefowa rządu podsumowuje 17 miesięcy rządu:  reformujemy wymiar sprawiedliwości,  walczymy z nieuczciwymi firmami pożyczkowymi, zaostrzyliśmy kary wobec alimentacyjnych dłużników. Postawiliśmy na przemysł, wzrosła sprzedaż hurtowa i eksport na Wschód. Zakładmy wzrosk PKB na około 3,5 proc. Zainwestujemy w rozwój start-upów w Polsce.

- Wiemy dlaczego podczas waszch rządów na nic nie było pieniędzy. Nie kiwnęliście palcem, by wykrywać oszustów, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na społeczne cele. Ostatnie lata waszych rządów to raj dla oszustów. Teraz to się zmieniło - powiedziała Szydło.

Sfinalizowaliśmy proces łączenia Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Uratowaliśmy górnictwo - oceniła prezes Rady Ministrów.  

Beata Szydło: pokazaliśmy jak modernizować wojsko. W 2016 roku podpisano około 100 umów na modernizację armii

- Zmieniliśmy bezrefleksyjne podejście rządu do kwestii migracji. Podejmujemy decyzje mając na względzie bezpieczeństwo Polaków - powiedziała Szydło.

- Imponujące efekty przynosi zaostrzenie kar za przestępstwa VAT-owskie, jest ponad 150 śledztw w zw. z dziką reprywatyzacją. Znany adwokat i były urzędnik stołecznego ratusza jest w areszcie. Gdyby nie sądy, nie byłoby dzikiej reprywatyzacji i sprawy Amber Gold. Polska nie będzie już państwem teoretycznym  - wylicza premier.

Szydło o edukacji: PO nie zrobiła dla edukacji nic. Na siłę chciała zmusić rodziców do wysyłania maluchów do nieprzygotowanych szkół. Wprowadzane przez nas zmiany w edukacji to efekt rozmów z Polakami. Wprowadzamy program "dobra szkoła". Wciąganie dzieci w spór polityczny jest skrajnie nieodpowiedzialne, a wy to robicie.  

- Czas naszych rządów to m.in. waloryzacja wynagrodzeń dla nauczycieli - premier.

- Seniorzy mają dostęp do bezpłatnych leków. W centrum wszystkich działań musi być pacjent. Koniec z podziałem na pacjentów lepszych i gorszych, których choroby były niżej wyceniane przez NFZ. Ustawa o sieci szpitali da dostęp do specjalistów, skróci kolejki - powiedziała premier na temat służby zdrowia.

- Zrealizujemy trzy duże reformy: edukacji, zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, będziemy też koncentrować się na projektach gospodarczych i rozwojowych - zapewnia Szydło.

Premier: na tej sali musi paść słowo "przepraszam" do Polaków od nas wszystkich, parlamentarzystów. To co działo się w tej sali przez ostatnie miesiące, a apogeum miało 16 grudnia, wywołało uzasadnione oburzenie. Za takie zachowanie i próbę podważenia wyników wyborów, należą się Polakom od parlamentarzystów przeprosiny.

Szydło do opozycji: kłamstwo, pomimo że powtórzycie je 1000 razy nigdy nie będzie prawdą. Kłamaliście przed wyborami, kłamaliście jak rządziliście i kłamiecie, by do władzy wrócić. Polacy nie kupią waszej bajki o zielonej wyspie, wiedzą, że na końcu czeka ich kamieni kupa.

- Debata pokazała, że dla Polaków nie macie żadnej oferty. Możecie mnie lekceważyć, nazywać marionetką. Przez te kilkanaście miesięcy obrażaliście mnie i poniżaliście, nawet po wypadku. To pokazuje waszą klasę i jakimi jesteście ludźmi. Ja jestem katoliczką, Polką i nie wstydzę się tego - dodała premier na koniec.

Głos zabrał poseł Nitras, który zgłosił się z wnioskiem formalnym: Zgłosiłem się z nim, ale 4 godziny temu, panie marszałku. Był on związany z tym, że nie ukarał pan prezesa PiS za to, że przekroczył on czas swojego wystąpienia.

Marszałek Brudziński ogłosił 20-minutową przerwę. 

Prowadzenie obrad przejął marszałek Marek Kuchciński.

Cezary Tomczyk z wnioskiem formalnym ws. wystawy na korytarzach sejmowych.  

- Składam wniosek o odroczenie obrad do czasu wyjaśnienia kwestii regulaminu Sejmu. Dziś rano pojawiła się wystawa "dobra zmiana". Zarządzenie szefa Kancelarii Sejmu stanowi, że w holu mogą być prezentowane wyłącznie ustawy o tematyce historycznej lub upamiętniające znane postacie - powiedział Tomczyk (PO).

Wniosek odrzucono. Za 170 posłów. Przeciw 260 posłów.

Sejm uczcił pamięć Ludwika Zamenhofa w setną rocznicę śmierci.

Monika Wielichoska zgłosiła wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów w zw. z głosowaniami ws. konwencji antyprzemocowej. - Nasz wniosek przeleżał w szufladzie marszałka prawie 4 miesiące - powiedziała.

Wniosek odrzucono: przeciw było 268 posłów.

Czekamy na głosowanie nad wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Trwa przegłosowywanie kilku innych wniosków.

Sejm odrzucił wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Za było 174 posłów, przeciw 238,  a 4 posłów wstrzymało się od głosu.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze