Policjanci znęcali się nad nietrzeźwym. Teraz za to odpowiedzą

Polska
Policjanci znęcali się nad nietrzeźwym. Teraz za to odpowiedzą
Flickr.com/Piotr Drabik

Prokuratura Okręgowa w Krakowie postawiła zarzuty przekroczenia obowiązków służbowych dwóm policjantom, którzy mieli się znęcać nad zatrzymanym nietrzeźwym. Podejrzani nie przyznali się do winy. Zostali zawieszeni w czynnościach służbowych.

Jak poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Krzysztof Dratwa, w trakcie śledztwa prowadzonego przeciw policjantom z jednej z jednostek podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie zabezpieczono m.in. nagranie wideo wykonane telefonem komórkowym przez jednego z funkcjonariuszy. Dokumentuje ono znęcanie się nad osobą zatrzymaną do wytrzeźwienia. Jak ustalono, zdarzenie miało miejsce w czerwcu 2012 r.

 

Dwóm funkcjonariuszom przedstawiono zarzut m.in. przekroczenia uprawnień a także niedopełnienia obowiązków służbowych, poprzez znęcanie się psychicznie i fizycznie nad osobą nietrzeźwą.

 

Policjanci zostali zawieszeni w czynnościach służbowych  

 

Znęcanie polegało na m.in. krzyku, używaniu słów obelżywych, nagłym usunięciu krzesła na którym siedział pokrzywdzony, wpychaniu go pod biurko i przetrzymywaniu w pozycji kucającej i klęczącej.

 

W trakcie przesłuchania obaj policjanci nie przyznali się do stawianych zarzutów. Jeden z nich odmówił złożenia wyjaśnień, a drugi złożył obszerne wyjaśnienia.

 

Prokurator zastosował wobec podejrzanych jako środki zapobiegawcze poręczenie majątkowe, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu i zawiesił ich w czynnościach służbowych funkcjonariusza policji.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze