Witold Bańka przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA

Polska
Witold Bańka przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym WADA
PAP/Radek Pietruszka

Minister sportu i turystyki Witold Bańka został przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). - Jest to ogromne wyróżnienie, ale też potężna odpowiedzialność i wyzwanie dla mnie jako szefa resortu sportu i turystyki - powiedział minister Bańka podczas środowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Będziemy mówić w imieniu Europy i wyznaczać kierunki polityki antydopingowej na całym świecie prezentując stanowisko wszystkich 47 państw członkowskich Rady Europy. To wielka nobilitacja dla całego resortu, dla naszego rządu. Zależy nam na tym, aby WADA była silną organizacją, wzmocnioną finansowo i budżetowo, prowadzącą jeszcze skuteczniej walkę o czysty sport, pozbawiony dopingu i korupcji - zadeklarował minister Bańka.


Witold Bańka będzie reprezentował w WADA 47 krajów członkowskich RE.

 

"To osobisty sukces"


- To osobisty sukces, również jako byłego sportowca, jak i ministra, który od początku swojej pracy w rządzie wypowiedział zdecydowaną walkę dopingowi w polskim sporcie. To zostało docenione w Europie poprzez delegowanie pana ministra do organizacji światowej - stwierdziła premier Beata Szydło.

 

Szefowa polskiego rządu przypomniała także o pracach w Sejmie nad nową ustawą do spraw zwalczania dopingu, którą przygotowało ministerstwo.

 

- Zależy nam na tym, by WADA była silną organizacją, wzmocnioną finansowo, by prowadzić jeszcze bardziej skuteczną walkę o czysty sport. Sport pozbawiony dopingu i korupcji. Poprzez dobrą komunikację, koordynację polityki z wszystkimi państwami członkowskimi RE, chcemy wzmocnić rolę WADA tak, by walka z dopingiem była jeszcze bardziej skuteczna. Będę namawiał moje koleżanki i kolegów z RE do zwiększenia budżetu na działania śledcze w WADA - zapowiedział Bańka.

 

Zostanie powołana Polska Agencja Antydopingowa


W najbliższym czasie ma zostać także powołana Polska Agencja Antydopingowa z pionem śledczym.


- Tutaj też będą dodatkowe rozwiązania prawne, które tę walkę z problemem dopingu w sporcie wzmocnią. Chcemy mieć dobrą współpracę z organami ścigania, prokuratorami, służbą celną i skarbową - zaznaczył.


Szefowi resortu zależy także, by w międzynarodowych strukturach znalazło się jak najwięcej Polaków i przypomniał o tym, że ministerstwo wraz z miastem Katowice stara się o organizację w 2019 roku kongresu WADA. 


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze