Szlaki zamknięte, bo cietrzewie mają okres godowy

Polska
Szlaki zamknięte, bo cietrzewie mają okres godowy
Karkonoski Park Narodowy

Cietrzewie rozpoczęły okres godowy, Z tego powodu do końca maja zamknięte dla ruchu turystycznego będą dwa odcinki szlaków w Karkonoszach: odciek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu oraz odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego.

W przypadku szlaku niebieskiego Obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone szlakiem czerwonym przez teren Republiki Czeskiej.


Obejście z Okraju do Sowiej Przełęczy zostało poprowadzone szlakiem czerwonym przez teren Republiki Czeskiej.

 

Szlaki oznaczono tablicami z sylwetką cietrzewia


Zamknięty został również odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego.  Obejście jest poprowadzone szlakiem żółtym przez Pielgrzymy do Słonecznika.


Zamknięty jest również szlak zielony, Ścieżka nad Reglami, na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem oraz od Pielgrzymów do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym w pobliżu schroniska Odrodzenie.


Zamknięte odcinki zostały oznakowane specjalnymi tablicami z sylwetką cietrzewia. 

 

 

Bul-got bul-got bul-got czu-szyyy


W Karkonoszach i Górach Izerskich istnieje jedna z największych w Polsce dzikich populacji cietrzewi. Ptaki te są obecnie w naszym kraju skrajnie zagrożone wyginięciem.

 

Wiosną samce tokują o świcie na otwartych przestrzeniach, wydając bełgoczące i syczące tony bul-got bul-got bul-got czu-szyyy (za wikipedia.org). Samice wykrzykują głośne gagag. W stadach nawołują się przeciągłym jok.

 

polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze