Wskaźnik zabójstw w Wenezueli jednym z najwyższych na świecie

Świat
Wskaźnik zabójstw w Wenezueli jednym z najwyższych na świecie
Pixabay/alexandersr

W 2016 roku w Wenezueli codziennie popełnianych było ok. 60 zabójstw, w porównaniu z 45 w roku 2015 - poinformował w piątek urząd prokuratora generalnego. Analitycy wiążą ten wzrost z pogłębiającym się kryzysem ekonomicznym i politycznym w tym kraju.

Według oficjalnych danych wskaźnik zabójstw w 2016 roku wynosił 70,1 na 100 tys. mieszkańców, co plasuje Wenezuelę na jednym czołowych miejsc, pod tym względem, na świecie. W 2015 r. wskaźnik ten wynosił 58 zabójstw na 100 tys. mieszkańców.

 

Przestępstwa z użyciem siły lub broni palnej są jednym z głównych zagrożeń w Wenezueli, zwłaszcza w dzielnicach slumsów wielkich miast. Są one opanowane przez gangi mające łatwy dostęp do broni.

 

Łatwy dostęp do broni i skorumpowana policja

 

Rządowe plany walki z przestępczością nie przynoszą rezultatów ze względu na łatwy dostęp do broni palnej, skorumpowaną policję i bardzo niski wskaźnik wykrywalności przestępstw.

 

Wskazuje się, że głęboki kryzys ekonomiczny i dotkliwe braki podstawowych towarów powodują, że na drogę przestępstwa wkraczają osoby, które normalnych warunkach nie uczyniłyby tego.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze