Inicjatorem akcji jest wrocławski Departament Zrównoważonego Rozwoju. Dyrektor departamentu Agnieszka Cybulska-Małycha powiedziała, że pomysł stworzenia schroniska dla roślin "powstał z obserwacji prac prowadzonych w ogrodach i na balkonach".

 

- Często mamy nadwyżki rozrastających się roślin, z którymi nie do końca wiadomo, co zrobić. Szkoda je wyrzucać zwłaszcza, że niejednokrotnie są to okazy ciekawych gatunków - podkreśla.

 

"Zostaw tak, jak chciałbyś odebrać"

 

Pozostawieniu roślin będzie towarzyszyć zasada "zostaw tak, jak sam chciałbyś odebrać".

 

- Rośliny powinny być dostarczone w plastikowych doniczkach z naklejką informującą o gatunku i np. kolorze; jeśli osoba pozostawiająca roślinę będzie chciała, mile widziane będzie umieszczenie informacji dodatkowych, jak na przykład okres kwitnienia - wyjaśniła Cybulska-Małycha.

 

Mobilne punkty

 

Rozważane są dwa rozwiązania w sprawie miejsca, gdzie miałoby stacjonować schronisko: stały punkt działający we wskazanym dniu lub mobilne punkty w kilku miejscach Wrocławia działające zgodnie ze wskazanym harmonogramem. - Proponujemy, aby schronisko działało w poniedziałek lub piątek, bowiem te dni są dostosowane do najczęstszego, weekendowego rytmu prac ogrodowych - poinformowała dyrektor.

 

Docelowo schronisko działać będzie w okresie wegetacyjnym roślin, czyli od wiosny do jesieni. - W okresie wakacyjnym, przy trwających przez dłuższy czas warunkach atmosferycznych utrudniających prace ogrodnicze (np. sucha gleba lub nadmierna wilgoć), okresowo możemy się liczyć z odwołaniem akcji - podsumowała Cybulska-Małycha.

 

polsatnews.pl