Białoruś: operator Biełsatu wyszedł z aresztu z zarzutem za chuligaństwo

Świat
Białoruś: operator Biełsatu wyszedł z aresztu z zarzutem za chuligaństwo
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Operator Biełsatu Aleś Lubianczuk, zatrzymany w piątek podczas przeszukania w biurze redakcji, został wypuszczony z aresztu. Wcześniej informował, że pozostanie w areszcie do poniedziałku. Milicja zarzuciła mu "drobne chuligaństwo", twierdząc, że przeklinał.

- Aleś został wypuszczony z aresztu wbrew wcześniejszym informacjom, że będzie tam oczekiwać do poniedziałku na swoją rozprawę administracyjną za rzekome przeklinanie. Milicja zarzuciła mu "drobne chuligaństwo" - powiedział PAP oficjalny przedstawiciel Biełsatu na Białorusi Alaksiej Minczonak.

 

Jak wyjaśnił, przedstawiciele stacji udali się na komisariat dzielnicy Pierwomajskiej w Mińsku, by uzyskać informację na temat zatrzymanego Lubianczuka. W ciągu kilku godzin wersje kilkakrotnie się zmieniały - najpierw "nie było wiadomo nic", potem milicja poinformowała, że dziennikarz zostanie wypuszczony, potem sam Lubianczuk, z którym udało się skontaktować, oznajmił, że ma pozostać w areszcie.

 

- Lubianczuk ma ważną akredytację dziennikarską białoruskiego MSZ jako przedstawiciel Telewizji Polskiej - oświadczył Minczonak.

 

Milicja w biurach Biełsatu

 

W piątek rano milicja weszła do dwóch biur Biełsatu w centrum Mińska z nakazami prokuratorskimi i rozpoczęła przeszukania; zabrano sprzęt komputerowy, służący do montażu materiałów telewizyjnych. W jednym z biur zatrzymano Lubianczuka.

 

Według mińskiej milicji przeszukania są związane z kontrolą w związku z "nielegalnym wykorzystaniem znaku towarowego". W 2014 r. Sąd Najwyższy Białorusi zabronił telewizji używać na terenie Białorusi znaku "TV Biełsat" w związku z pozwem Andreja Bielakoua z firmy BIEŁSATplus, który twierdził, że przez zbieżność nazw widzowie kojarzą jego przedsiębiorstwo z kanałem telewizyjnym.

 

Ambasada RP poinformowała, że zwróciła się do białoruskiego MSZ w sprawie wyjaśnienia sytuacji.

 

Telewizja aktywnie relacjonowała protesty społeczne na Białorusi

 

Zdaniem szefa programów informacyjnych Biełsatu Alaksieja Dzikawickiego przeszukania mogą mieć związek z tym, że telewizja "aktywnie relacjonowała" protesty społeczne na Białorusi; od połowy lutego w różnych miastach odbywają się protesty przeciwko tzw. dekretowi o pasożytnictwie i w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą.

 

W ubiegłym roku czterech pracowników Biełsatu po raz pierwszy otrzymało oficjalne akredytacje białoruskiego MSZ jako przedstawiciele TVP. Podejmowane wcześniej próby uzyskania akredytacji kończyły się niepowodzeniem.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze