Sprzęt przybył do Gdańska na pokładzie pływającego pod amerykańską banderą transportowca Green Ridge. Zacumował przy głębokowodnym nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk i trwa jego rozładunek.

 

W czwartek amerykanie zaprosili do portu dziennikarzy. Generał Duane Gamble z 21 Dowództwa Wsparcia Teatru Działań poinformował, że do Gdańska przypłynęło około 300 różnego rodzaju pojazdów i innego sprzętu a także 900 żołnierzy. Po wyładunku w Gdańsku sprzęt - już drogą lądową - ma trafić do docelowych jednostek. - Transport będzie odbywał się w konwojach, którym eskortę zapewni strona polska - wyjaśnił generał.

 

Większość zostanie w Polsce

 

Generał dodał, że część sprzętu i żołnierzy pojedzie do Rumunii oraz na Litwę, ale większość zostanie w Polsce - trafi m.in. do amerykańskich jednostek stacjonujących w Powidzu oraz Żaganiu. Sprzęt i obsługujący go żołnierze będą stanowili zaplecze dla amerykańskich jednostek także w czasie planowanych ćwiczeń.

 

- Skupiamy się na tym, by być gotowymi. Chcemy utrzymać pokój w Europie na takim poziomie, jak to było przez ostatnich 70 lat - mówił też Gamble.

 

Wśród przywiezionego do Gdańska sprzętu znalazły się m.in. cysterny, pojazdy przystosowane do ciężkiego transportu, pojazdy przewożące generatory prądu ale też samochody opancerzone M-ATV oraz Humvee.

 

Sprzęt będzie służył pododdziałom odpowiedzialnym za usługi pocztowe, policję wojskową, obsługę amunicji, nadzór ruchu, zaopatrzenie w paliwo, wszelkiego rodzaju naprawy i inne zadania logistyczne. Wykonywać je będą zarówno żołnierze w służbie czynnej, jak i rezerwiści i członkowie Gwardii Narodowej.

 

Operacja Atlantic Resolve, w ramach, której wojska USA są rozmieszczane na tzw. wschodniej flance NATO, jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. W jej ramach USA przysyłają do Europy na dziewięciomiesięczne rotacje jednostkę wielkości brygady pancernej.

 

Pierwsza z takich jednostek przybyła do Polski w styczniu. Wówczas do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. ABCT). Pododdziały brygady zostały rozmieszczone w garnizonach na zachodzie Polski, następnie duża ich część wyjechała szkolić się w innych państwach NATO w regionie.

 

PAP, polsatnews.pl