"Rząd realizuje demokratyczną wolę narodu". Premier May rozpoczęła procedurę wyjścia z UE

Świat

Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Dzisiaj rząd realizuje demokratyczną wolę narodu i tego parlamentu - podkreśliła. Zapewniła, że prawa pracujących na Wyspach będą w pełni szanowane i chronione.

Theresa May podkreśliła w Izbie Gmin, że "jasno zaznaczyła w liście" ws. Brexitu, że zagwarantowanie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Europie jest dla niej "priorytetem w rozmowach".

 

- Prawa pracowników (pochodzących z UE - red.) będą w pełni szanowane i chronione. Nie tylko będziemy chronić te prawa, ale i będziemy je rozwijać - zapewniła May.

 

Prawie milion Polaków w Wielkiej Brytanii


- Będziemy nadal kontrolować migrację tak, aby przyciągnąć najlepszych i najbardziej zdolnych, ale będziemy zarządzać procesem migracji w sposób właściwy. Po to, by migracja służyła naszemu narodowemu interesowi - dodała.

 

Deklaracja May padła podczas wystąpienia w parlamencie, w trakcie którego potwierdziła, że Wielka Brytania uruchomiła proces wyjścia z Unii Europejskiej, przekazując formalny wniosek na podstawie artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego na ręce przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

 

W Wielkiej Brytanii mieszka ok. 3,3 mln obywateli Unii Europejskiej, w tym prawie 1 mln Polaków, których prawa są zagrożone w wyniku wyjścia kraju ze Wspólnoty. Przedstawiciele obu stron negocjacji wielokrotnie deklarowali, że będą chcieli doprowadzić do porozumienia w tej sprawie "możliwie jak najszybciej". Czas na negocjacje wynosi 2 lata.

 

List dotarł do Brukseli pociągiem

 

Negocjacje zostały rozpoczęte w nieco ponad dziewięć miesięcy po ubiegłorocznym referendum ws. członkostwa w Unii Europejskiej, w którym Brytyjczycy zagłosowali większością 52 do 48 proc. za opuszczeniem Wspólnoty.

 

List notyfikujący intencję wyjścia z Unii Europejskiej został podpisany przez May we wtorek po południu i przewieziony pociągiem Eurostar do Brukseli przez jednego z oficjeli ministerstwa spraw zagranicznych, który doręczył go brytyjskiemu ambasadorowi przy unijnych instytucjach, sir Timowi Barrowowi.

 

To on oficjalnie przekazał w środę list na ręce przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska rozpoczynając dwuletni okres negocjacji ws. Brexitu.

 

Będzie "biała księga" Brexitu

 

Theresa May zapowiedziała, że jej rząd przedstawi w czwartek "białą księgę", potwierdzającą plany przeniesienia unijnych przepisów, by stały się one prawem brytyjskim, "aby każdy wiedział, jaka jest jego sytuacja".

 

Podczas wystąpienia w Izbie Gmin szefowa rządu podkreśliła, że ruch ten jest elementem szerszej rządowej strategii, aby przedstawiać możliwie jak najwięcej szczegółów na każdym etapie negocjacji, "aby przedsiębiorcy, sektor publiczny i każdy miał tak wiele jasności, jak tylko jesteśmy w stanie zapewnić w trakcie tego procesu".

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze