Komisja zdrowia za odrzuceniem poprawek opozycji do projektu o sieci szpitali

Polska
Komisja zdrowia za odrzuceniem poprawek opozycji do projektu o sieci szpitali
Polsat News

Sejmowa komisja zdrowia opowiedziała się w czwartek za odrzuceniem poprawek opozycji zgłoszonych dzień wcześniej podczas drugiego czytania projektu o utworzeniu tzw. sieci szpitali. Posłowie nie poparli także wniosku Nowoczesnej o odrzucenie projektu.

Podczas drugiego czytania poprawki do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zgłosiły PO i Nowoczesna. Żadna ze zmian zaproponowanych przez opozycję nie uzyskała poparcia większości członków komisji zdrowia.

 

Posłowie byli także przeciwni złożonemu przez Nowoczesną wnioskowi o odrzucenie projektu ustawy w całości.

 

Nowoczesna proponowała przesunięcie terminu wejścia w życie nowych przepisów, tak by wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci były opublikowane do końca 2018 r., a nowe zasady finansowania obowiązywały od 2020 r.

 

Platforma natomiast chciała wpisania do sieci oddzielnych poziomów dla szpitali sercowo-naczyniowych, rehabilitacyjnych i geriatrycznych (projekt przewiduje, że takie oddzielne profile będą miały np. szpitale pediatryczne).

 

"Są różne koncepcje"

 

Obecny na posiedzeniu komisji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, odnosząc się do kwestii opieki geriatrycznej, zwracał uwagę, że "są różne koncepcje dotyczące miejsca geriatrii w leczeniu starszych osób".

 

- Kliniki geriatryczne, bardziej nawet niż szpitale geriatryczne, to jest miejsce, które powinno mieć charakter referencyjny i dydaktyczny dla kadry geriatrów, pielęgniarek i innych osób, które mają do czynienia z osobami starszymi - powiedział.

 

Ocenił, że osoby starsze powinny być w miarę możliwości leczone poza szpitalem, np. w ambulatorium.

 

- Oczywiście nie zawsze to się udaje i w związku z tym geriatrzy powinni pełnić rolę przede wszystkim konsultantów dla pacjentów, którzy są pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także konsultantów w szpitalach, gdzie (...) pacjenci w wieku podeszłym się znajdują - ocenił. Poinformował, że obecnie w Polsce jest 391 aktywnych geriatrów.

 

Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ

 

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza dodał, że z map potrzeb zdrowotnych wynika, że "trzeba geriatrów kształcić, a niekoniecznie rozwijać oddziały geriatryczne w sieci szpitali podstawowych". Zaznaczył, że świadczenia geriatryczne są rozliczane w ramach działalności oddziałów chorób wewnętrznych.

 

Projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali, przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

 

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły zawierać kontrakty w drodze postępowania konkursowego.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie