Kolejne osoby zatrzymane ws. korupcji inspektorów rybołówstwa

Polska
Kolejne osoby zatrzymane ws. korupcji inspektorów rybołówstwa
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Zatrzymano kolejne 3 osoby podejrzane o skorumpowanie pracownika Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie - poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. W listopadzie ubiegłego roku zatrzymano w tej sprawie 2 inspektorów oraz mężczyznę, którego oskarżono o paserstwo.

- Na przełomie lutego i marca Prokuratura Krajowa zatrzymała trzy osoby, które są podejrzane o skorumpowanie funkcjonariusza publicznego - powiedziała naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema.

 

Podejrzani mieli przekazać korzyści majątkowe. Prokuratura, z uwagi na dobro prowadzonego śledztwa, nie udziela informacji o wartości ani formie łapówki.

 

Poinformowała jedynie, że - po postawieniu zarzutów i przesłuchaniach w charakterze podejrzanego - prokurator zastosował wobec tych trzech osób wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

96 zarzutów


Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w listopadzie 2016 r. Zatrzymano wtedy dwóch pracowników Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie oraz jedną osobę niezwiązaną z tą instytucją.

 

- Dwóm funkcjonariuszom publicznym przedstawiono 96 zarzutów o charakterze korupcyjnym. Trzeciej osobie przedstawiono zarzut paserstwa, czyli posiadania rzeczy pochodzących z przestępstwa - wyjaśniła naczelnik i dodała, że wówczas prokuratura wystąpiła o areszt co do dwóch osób. Obecnie - jak poinformowała Lema - w sądzie oczekuje na rozpoznanie wniosek prokuratury o przedłużenie im tymczasowego aresztowania.

 

Nadzór nad połowami


Do głównych działań Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego należy nadzór połowów komercyjnych, sportowych, rekreacyjnych, a także kontrola działalności zarybieniowej oraz naukowo-badawczej. Inspektorzy przeprowadzają kontrole zarówno na lądzie jak i na morzu, w tym na pokładach polskich i zagranicznych statków rybackich. Szczeciński oddział odpowiada za obszar Zalewu Szczecińskiego, jeziora Dąbie, Odry Zachodniej oraz za wody Morza Bałtyckiego od zachodniej granicy państwa do Dźwirzyna.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze