"Polska w trocinach". Nieopublikowany spot PO, do którego dotarł Polsat News

Polska

Nowy spot Platformy Obywatelskiej wymierzony jest w powszechnie krytykowaną nowelizację ustawy o ochronie przyrody, w wyniku której w całym kraju ścięto tysiące drzew. Choć wideo nie miało jeszcze oficjalnej premiery, udało się do niego dotrzeć reporterce Polsat News.

Film pokazuje słoje na pniu drzewa. Każdy z nich to kolejny rok. Najważniejsze w historii współczesnej Polski daty są zaznaczone na słojach i poparte obrazkami lub fotografiami upamiętniającymi przełomowe wydarzenia, m.in. wybuch powstania styczniowego, odzyskanie przez Polskę niepodległości, pierwsze wolne wybory, wejście do Unii Europejskiej. Obrazowi towarzyszy utwór Chopina.

 

"To 200-letnie drzewo przetrwało burzliwe dzieje polskiej historii, a nie przetrwało jednej chwili dobrej zmiany" - mówi narrator.

 

W tle pojawia się zdjęcie ministra środowiska Jana Szyszki z podpisem "pan od przyrody".

 

"Zwraca właścicielom prawo do gospodarowania według własnego uznania"

 

Spot odnosi się do nowelizacji ustawy przyjętej przez Sejm 16 grudnia ubiegłego roku podczas głosowania w Sali Kolumnowej. Zgodnie z nowymi przepisami, osoba fizyczna ma prawo bez ubiegania się o pozwolenie ściąć na własnym terenie drzewa popularnych gatunków, jeżeli ich obwód na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza metra.

 

Po fali krytyki na początku marca PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy dot. wycinki drzew.

 

Przewiduje on, że jeżeli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą przez pięć lat. Nowelizacja przewiduje kary administracyjne, jeżeli osoba fizyczna nie dotrzyma tego nakazu.

 

Resort środowiska przytoczył opinię ministra chwalącego nowe przepisy, "które zwracają właścicielom prawo do gospodarowania zielenią według własnego uznania. Ponadto ustawa pozwala na ukrócenie niepotrzebnej administracji".

 

Polsat News

pam/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze