75 ogródków warzywnych na ziemi należącej do Watykanu

Świat
75 ogródków warzywnych na ziemi należącej do Watykanu
Pixabay/jackmac34

Watykan oddał do dyspozycji rodzin z Rzymu swoje nieużytkowane od lat tereny w jednej z dzielnic. Podzielono je na 75 ogródków warzywnych. Część tej ziemi niektórzy uprawiali nielegalnie już wcześniej. Obecnie mają na to oficjalne pozwolenie.

Należące do kapituły papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej grunty rolne znajdują się w peryferyjnej dzielnicy Tor Tre Teste.

 

"Ziemia niczyja"

 

Choć to formalnie własność Watykanu, tereny te porzucone były od dekad i traktowane jako "ziemia niczyja". Grupa okolicznych mieszkańców hodowała tam warzywa i owoce dla swoich potrzeb nie prosząc o żadną zgodę, a zatem nielegalnie. Strona watykańska nie protestowała.

 

Jeden z rzymskich działaczy społecznych Omero Lauri wystąpił z inicjatywą projektu socjalnego, by rozwiązać problem i doprowadzić do tego, by nieużytkowaną ziemię można było zagospodarować i by mogły na tym skorzystać całe rodziny.

 

Lauri powiedział włoskim mediom, że spotkał się z papieżem Franciszkiem i powiedział mu, że na przedmieściach Wiecznego Miasta leżą porzucone watykańskie tereny, które można by oddać do dyspozycji rodzin. Według relacji aktywisty, cytowanego przez Ansę, papież powierzył swemu jałmużnikowi arcybiskupowi Konradowi Krajewskiemu zadanie uregulowania tej kwestii. Pojawił się w ten sposób pomysł kontraktów na dzierżawę tej ziemi.

 

Nie stosują pestycydów

 

Teren został zmierzony i podzielony na 75 działek, które zostały przyznane okolicznym rodzinom i osobom starszym. Rozpoczęli już tam prace. Jak dodaje agencja, dzierżawcy ogródków informują papieskiego jałmużnika o stanie ziemi i tym, jak ją użytkują.

 

Obowiązują tam wyraźne reguły; nie można stosować pestycydów, a na każdej działce wolno posadzić maksymalnie cztery drzewa. Wszelkie ponoszone wydatki, na przykład za wodę do podlewania upraw, są dzielone wśród wszystkich użytkowników papieskich działek.

 

- Lepiej przychodzić tutaj niż do centrum handlowego - powiedziała jedna z mieszkanek okolicy, która otrzymała ogródek.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze